Ve amiralleri de sırtlarından vurdular

Perinçek gerçeği o kadar eğip büküyor, o kadar tahrif ediyor ki yalanına ve sahte olan tespitlerine en başta kendi iman ediyor, sonra da müridleri. Erdoğan rejimi de bu sahte teoriyi, bu baştan aşağı yalan ve örneği çok az görülebilecek şekilde tepesi üstüne kurgulanmış “gerçekliği” doğrudan ya da Ethem Sancak gibi unsurları tarafından alıyor ve keyifle kullanıyor

HALDUN ÇUBUKÇU

Mikroskobik Vatan Partisi’nin ve Perinçek’in Tayyip Erdoğan ve rejim için önemi nerededir, neden el üstünde tutulup desteklenmektedir?

Kullanılışlı aptal olduklarından değil; liberaller de kullanılmıştı, sonunda süprüldüler, sifon çekildi üstlerine…

VP ve Perinçekgil ise onlardan şurada farklılaşıyor: Perinçek Erdoğan’ın ve rejiminin tam da Erdoğan’ın istediği gibi sahte bir teorisini yapıyor, sahte bir gerçekliği politik kimliğiyle son derece başarılı olarak kurguluyor ve hizmete veriyor.

Yani İhvan, Davudoğlu, Y.Akit, Y. Şafak, Birikim-Taraf entelijansiyası teorize edemedi de Perinçekgil mi teorize ediyor derseniz… Evet. Çünkü diğerlerinin yaptığı, şeyin kendine ait, içinden ve gerçeğe en yakın teorisi; tanımlamasıdır. Oysa 2023 hedefli Erdoğan en azından kendisinden olmayanlara karşı başka bir tanımlamaya, ideolojisinin tam tersi bir kuramlaştırılmaya gereksinim duyuyor. İşte Perinçek ve particiği burada devreye giriyor. Perinçekgilin uydurduğu sahte gerçeklik biçimi, Erdoğan ve rejimi hakkında hâlâ ne kadar kalmışsa, devlet refleksleri içeren kesimler karşısında ve Rusya, Çin, Latin Amerika, Asya ilişkilerinde başka bir algı yaratmaya çeşitli derecelerde etkili oluyor.

Diğerlerinin yapamadığı, yapamayacağı yarar süreci burada ortaya çıkıyor.

Perinçek gerçeği o kadar eğip büküyor, o kadar tahrif ediyor ki yalanına ve sahte olan tespitlerine en başta kendi iman ediyor, sonra da müridleri. Erdoğan rejimi de bu sahte teoriyi, bu baştan aşağı yalan ve örneği çok az görülebilecek şekilde tepesi üstüne kurgulanmış “gerçekliği” doğrudan ya da Ethem Sancak gibi unsurları tarafından alıyor ve keyifle kullanıyor. Pazar, saray bahçesinde kurulmuş, terazi zehirden, dirhemi altından ve alınıp satılan; insanlık onuru, değerleri, geçmiş ve gelecektir.

 

Aslında konu Perinçek’in bugünkü yazısı.* AKP rejimine hizmet etmek için gerçeğin nasıl, hiçbir devrimci ahlak ve ilke zerresi kalmadan tahrif edildiğinin çok acıklı delili olarak.

Çoğu bir zamanlar kendisine destek vermiş ve Mavi Vatan kavramını oluşturmuş, uğrunda mücadele etmiş, kumpas davalarında AKP ve Fetö’nün hedefinde bedeller ödemiş, ne zaman gerek olmuşsa Ulusal Kanal ile Aydınlık’ta röportajlar yapmış, partili olmuş ya da omuz vermiş subaylar, amiraller Montrö’ye, laikliğe, TSK ilkelerine sahip çıkan açıklamaları nedeniyle Mustafa Kemal’in ak yürekli, ak üniformalı komutanları Perinçekgil tarafından anında sırtlarından hançerlenmişlerdir.

Perinçek’in yazısını okumaya tahammül edeceklerin hemen görebileceği gibi, bir şey gerçekliğin ancak bu kadar çarpıtılmasını içerir. Perinçek göz önündeki çıplak gerçeği eğiyor, büküyor, dolandırıyor ve inanılmaz bir yalana bağlıyor.

Şu cümleye bakar mısınız:

“Bildiriye destekleyenler, ( ifade aynıyla bu, editörleri bile yazısını okumuyorlar demek ki) Atlantik güçleridir. Siyasal düzlemde, yazılı ve görsel basında ve sosyal medyada PKK ve FETÖ bağlantılı veya dostu olan örgütler ve gruplar Bildiriyle aynı cephede mevziye girdiler. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti, Türk Ordusu, Türk Milletinin temsilcileri, Vatan Partisi, AK Parti ve MHP gibi vatansever partiler bildiriye karşı kararlı tavır aldılar. İyi Parti ise, “zevzeklik” nitelemesinde bulunarak bildirinin ABD senaryosundaki rolünü gizlemeye çalıştı..”

Gerçeklere bağlılığın zerresinin bile kalmayışın, tükenişin ve siyasi sefilliğin bu derekesi!

Daha en başta CHP “gündem saptırma” klişesiyle açıklamayı “mahkum” etmiş, Akşener hakaret yağdırmış (zaten bu o denli bariz ki Perinçek eğip bükmek için nasıl da zavallıca çaba göstermiş) Davutoğlu, Babacan esip gürlemiş, Bahçeli kadar saçmalamamışlar ama daha “akıllıca” bir üslupla hemen onun yanında yer almışlar, Perinçek’in hemşerisi ve anlaşılıyor ki zihin dünyasının en azından bu kısmıyla ortağı Sarıgül mangalda toz bırakmamış… İşin daha da şenlikli yanı, “kapansın” feryatlarıyla kendilerinden başka kimsenin umrunda olmadığı kampanyalar açtıkları HDP, amirallerin açıklamasına “darbe” vurgusu yaparak kendilerinin yanında yer almış…

Yani gözümüz önünde bütün Amerikancılar ve düzenin politik asalakları ortak fotoğraf vermiş, Perinçek de tutmuş bu fotoğrafı kendince makaslayıp saçmasını yutturmaya çalışıyor…

Amirallerin açıklaması karşısında sadece 3 – 4 devrimci parti gerçeğin yanında yer aldı.

Perinçek’in tekkesi de dahil bütün Amerikancılar ve düzen gülleri bir yandaydı, bir yanda da HKP, Sol Parti, TKP… bir miktar da TİP.

Tablo buyken nasıl da çabalıyor gerçeği tepesi üzerine dikmek için…
Vah ki vah tuh ki tuh!

 

Aklımda kaldığı kadarıyla, Perinçek, Demokrat Parti’nin yerine kurulan sağcı Yeni Türkiye Partisi gençlik kollarında politikaya başlamıştı; ömrünün son deminde ilk gençlik dönemlerine dönüş yaparak sağcılıkla, ama şeriatçı – faşist çizginin yanında mutluluğa ermiş olarak final yapıyor…
Ergenekon çıkışı “Yıldızının parladığı an”dır; anlayamamış, algılayamamış ya da yorulmuş ya da dillendirilen ya da dillendirilemeyen hangi nedenlerle ise, o ânı kaçırmış, mahvetmiştir.
Attilâ İlhan dizesidir, Elde Var Hüzün’den: “an gelir ömrünün hırsızıdır her ölen pişman ölür”

Bildiğim hiç kimse Perinçek denli kendi ömrünün hırsızı olmamıştır. Sadece kendi ömrünün değil, kabaca hesabıma göre, etki alanından şu ya da bu şekilde geçmiş en az yüzbinlerce ve yüzbinlerce devrimcinin… Bizlerin ömrünün de hırsızıdır.
Yazık ki solun dünyasında, devrimci, cumhuriyetçi gelecekte itibarını sıfırlamış, siyasi bir enkâz olarak anılacaktır…

Bizlerse, bir zamanlar ne kadar aykırı kalmışsak ve şimdilerde hâlâ bazı ana başlıklarda farklı düşünüyor olsak da, mesela Behice hanımın, mesela Mehmet Ali beyin aziz anısı önlerinde saygıyla eğilip birer kırmızı karanfili teslim olmazlıklarına iliştireceğiz, daima.

*https://www.aydinlik.com.tr/haber/bildiri-sinsi-bir-amacin-hizmetinde-239919

AYRICA

http://https://eskimiyen.com/dogu-perincekin-anlattigi-fikra/

Perinçek’in gerçek ile aşkı

Perinçek’in ‘olay ufku’ stratejisi


https://eskimiyen.com/vatan-partisi-kendine-yeni-bir-halk-bulabilecek-mi/

 

Paylaşmanız için