Seçim yazıları-4… Kılıçdaroğlu’nun Adaylığı

Kılıçdaroğlu artık resmen adaylığını açıkladı. Bundan sonra herkes kartını açık oynayacak. Muhalefetin geniş yelpazesinde bulunan her parti Kılıçdaroğlu’nun açık tavırları karşısında açık seçik olmak zorunda. 

METİN CENGİZ

Kılıçdaroğlu artık resmen adaylığını açıkladı. Bundan sonra herkes kartını açık oynayacak. Muhalefetin geniş yelpazesinde bulunan her parti Kılıçdaroğlu’nun açık tavırları karşısında açık seçik olmak zorunda. 

İyi Parti

İyi Parti artık bir karar vermeli ve bence vermiş durumda. Durumu kavramaktan yoksun ve ufuksuz olduğu belli olan ve bu partinin merkez sağdaki boşluğunu doldurmasının önünde engel olmaktan başka hiçbir işlevi olmayan Yavuz Ağıralioğlu ve benzerlerinin sözleriyle davranmayacağı belli oluyor. İttifak söyleminden işbirliği söylemine geçiş İyi Parti’nin amaçlarından vazgeçtiği anlamına gelmiyor. Bu söylem taraftarlarına partinin CHP’nin yedeğinde olmadığını, ilkelerinde tutarlı olduğu mesajını vermeye yönelik. 

6’lı Masanın Diğer Ortakları

Oy oranı ancak yüzde üçü bulan masanın diğer ortaklarının liderlerinin cumhurbaşkanlığı adaylığına soyunmaları olmayacak duaya amin demeye benziyor. Kaldı ki 6’lı masadaki bu küçük partilerin sevindirici varlığı (demokratik bir Türkiye’yi amaçlamaları), cumhurbaşkanlığına en yakın adayı desteklemelerine bağlı.
Peki kim bu aday?
Bu Aday Kılıçdaroğlu.
Neden mi?
Nedeni gayet basit. Göbekten saraya bağlı basın ve yazarlara baktığınızda bunu görür ve anlarsınız. Hepsi hummalı bir biçimde, sanki muhalefetin başarısını düşünüyormuş gibi Kılıçdaroğlu’nun kazanamayacağını temcit pilavı gibi öne sürüp duruyorlar. E madem kazanamayacaksa her lafını saraya bakarak söyleyen bu zevat neden böyle konuşuyor? Çünkü korkuyorlar ve Kılıçdaroğlu’nun kazanamayacağı kanısını yaymaya ve insanların kafasına yerleştirmeye çalışıyorlar. Olan biten bu.

HDP ve Sol

HDP baştan beri bu seçimlerde çoğunluğu almanın ve cumhurbaşkanlığını kazanmanın yolunun Kılıçdaroğlu’nu desteklemekten geçtiğini biliyor ve bu konuda açık ve mert bir politika izliyor. 
Sola gelince…
Halen yanlış edindikleri sol bilincin yanılsaması içinde gerçekliği algılamaktan bile yoksunlar. Devrimcilik oynamaya devam ediyorlar.