Kaşıkçı Davasında Katı Olan Her Şey Buharlaşıyor

Önce Kaşıkcı’nın bedeni yok oldu, sonra sanıklar kayboldu, en son da dava buharlaştı.

Suudi Arabistanlı gazeteci Cemal Kaşıkçı 2 Ekim 2018 günü girdiği Suudi Arabistan İstanbul Konsolosluğu’ndan bir daha çıkmamış, olayın vahşi bir cinayet olduğu Cumhurbaşkanı Erdoğan dahil birçok devlet görevlisi tarafından ifade edilmişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ses kaydında üst düzey asker açıkça ‘Ben kesmeyi iyi bilirim’ diyor. Bunlar dünyayı enayi zannediyor, insanları enayi zannediyor. Bu millet enayi değil, hesabı sormasını bilir” demişti.

Olayın cinayet olduğunu söyleyenler, Suudi Arabistan’dan gelen ve hepsi Arabistan devlet görevlisi olan 15 kişilik bir grubun bu cinayete karıştığını iddia etmişlerdi. Bu konuyu Eskimiyen’de 1.5 yıl önce yazmıştım.[i]

Önce Ceset, Sonra Sanıklar Buharlaştı

Bulunamayan cesedin, önce parçalandığı daha sonra da asit ile yok edildiği söylense de bunları kanıtlayacak delillere de ulaşılamadı. Kaşıkçının bedeni konsoloslukta buharlaşmıştı.

Kaşıkçı Suudi konsolosluğunda iken tüm konuşmaları dışarıdan dinleyen ve kaydeden Türk istihbaratı ne hikmetse cinayet zanlılarının ellerini kollarını sallayarak ülkeden çıkmalarına göz yummuştu.

Türk Hükümeti, elinde vahşi cinayetin ses ve görüntü kayıtları olduğunu açıklamıştı. Hatta ses kayıtlarının canlı olarak istihbarat tarafından dinlendiği söyleniyordu. Türk hükümeti ne hikmetse kayıtları bugüne kadar kamuoyu ile paylaşmadı. Kayıtlar sanki buhar olmuştu.

Geçen sene Suudi Arabistan 8 kişinin yargılanarak 7 ila 20 yıl arasında hapis cezalarına çarptırıldığını açıkladı. Ancak açıklamada sanıkların ismi bile geçmiyordu. Ortada ne ceset, ne sanık ne de delil vardı. Sonuçta hapse girecek sanık da olmayınca dava kapandı.

Dosya Gidiyor, Dava Bitiyor

Bugün davadaki son ilginçlik yaşandı. Mahkeme, 26 sanıklı davada, Adalet Bakanlığı’nın olumlu görüşü üzerine dosyanın Suudi Arabistan’a devrine karar verdi.

Oysa ki, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yargılaması durdurulup Suudi Arabistan’a devredilen Cemal Kaşıkçı cinayetiyle ilgili olarak “Suçun işlendiği yer İstanbul olduğu için bunu İstanbul mahkemelerinin uluslararası hukuka göre yargılaması gerekir” demişti.

Yaşanan süreçte neler değişti tam olarak bilmiyoruz. Suudi Arabistan ile ekonomik ilişkilerin gelişmesine hizmet eder mi bilinmez ama, dosya ile beraber deliller de Suudi Arabistan’a verilecek. Ses kayıtları dahil orada yok edilecek, Kaşıkcı’nın bedeni gibi, sanıklar gibi, deliller de dava dosyası ile beraber buharlaşacak. Böylece Türkiye’deki hukuksuzluk sınırlar ötesine taşınacak.


[i] https://eskimiyen.com/absurd-cinayet-yalandan-mahkeme-aptallastirilmis-dunya