Bu Bir Film Değil, Ders!

Ukrayna Yanıyor, bugünkü savaşın haberini veren bir film. Sadece haberini değil savaşın bütün nedenselliğini, gerekçelerini, arka planını, tarihsel örüntüsünü de ıskalamayan bir film. Ukrayna’da neler oluyor ve Rusya neden savaş başlattı merak eden herkesin mutlaka izlemesi gereken son derece çarpıcı bir belgesel

 

MUSTAFA İLMİAN

Rusya – Ukrayna Savaşı Batı’nın neden ve taraf olduğu her savaş gibi, inanılmaz ölçüde karartma, çarpıtma ve manipülasyonlarla medyaya yansıyor.
İnanılmaz gerçekler inanılmaz yalanlarla örtülüyor.
Sıradan iyi kalpli, barışsever insanlar da savaşın ve kendilerine anlatılan felaketin karşısında tarafların biriyle duygudaşlık taşımaya yöneltiliyor.
Peki gerçek nerede?
Rusya’yı bu kadar öfkelendiren nedir ve tarihte; yakın tarihte Ukrayna’da neler olmuştu?
İşte bütün bunları, yani politik ve tarihi gerçeklerini bilmek, anlamak istiyorsanız Ukrayna Yanıyor ( Ukrein on Fire) adlı Igor Lopatonok tarafından yönetilen 2016 yapımı belgesel filmi mutlaka izlemelisiniz. 

Film, Ukrayna milliyetçiliğinin oluşumunu, Sovyetler Birliği’ni işgal eden faşistlerle neden ve nasıl ittifak yaptıklarını, bu ittifakın sonucu olarak geniş çaplı Rus, Leh ve özellikle komünist ve Yahudi katliamlarını ayrıntılı olarak anlatmanın yanı sıra Kazak Hetmanatı , Rus Devrimi (1917-1921), Ukrayna’nın Alman-Avusturya birlikleri tarafından işgali, Brest-Litovsk Antlaşması , Batı Ukrayna’nın SSCB’ye dahil edilmesi , İkinci Dünya Savaşı’nda Ukrayna işbirlikçiliği gibi temel tarihsel olayları konu alıyor.
Oliver Stone yapımcısı ve röportajcısı olduğu film tarihin maddesini, olayların nedenselliğini, Ukrayna Sorunu’nun bugünkü geldiği aşamanın öncüllerini de araştırıken Sovyetler Birliği tarafından “Büyük Vatanseverlik Savaşı” olarak adlandırılan II. Dünya Savaşı’na, Volyn katliamı, Babiy Yar’daki inanılmaz gaddarlıktaki Yahudi katliamına ilişkin olayları da ihmal etmeksizin 1990’lara uzanıyor.
Artık gündemde ilk “Turuncu Devrim” devrim 2014 Ukrayna “Devrimi” vardır. Kamera kayıtlara, o günlere dönerken Kırım’ın statüsüne ilişkin referandum ,Odessa’daki çatışma , Donbass’taki savaş ve diğer olaylar da filmin ara başlıklarını oluşturyor.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, iki kez Ukrayna devlet başkanlığı kazandığı halde, ilkinde seçimlerde hile yapıldığı gerekçesiyle yönetmesine izin verilmeyen, sonrakinde ise darbe ile devrilen eski Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç ve eski Ukrayna İçişleri Bakanı Vitaly Zakharchenko ile yakın Ukrayna tarihinin olayları hakkında yapılan röportajlar gerçeklere önemli ölçüde ışık tutuyor.

OLİVER STONE KİMDİR?
Aslında Oliver Stone’yi anlatmaya pek gerek olmayabilir. O belki de ABD’nin yaşayan en ünlü yönetmeni. Ukrayna Yanıyor’un yapımcısı William Oliver Stone,  Oscar’lı yönetmen, senarist ve yapımcı. Katil Doğanlar, Dünya Ticaret Merkezi, Geceyarısı Ekspresi, Comandante, Büyük İskender ve Müfreze gibi birçok sinema filmine imzasını atmıştır. Sol görüşlü olması ve Amerikan dış politikasını eleştiren yapımları ile bilinen Stone’nin bu, aslında çok derin dersler ve örtülmeye çalışılan gerçeklerle dolu belgesel çalışması da ABD’de ve Avrupa’da unutulma suikastına maruz bırakılmış bir çalışması olarak nitelenebilir. 

FİLMİ BURADAN TÜRKÇE OLARAK İZLEYEBİLİRSİNİZ

 PAYLAŞMANIZ İÇİN