Bir kişi bile yok muydu, tek bir kişi, bir kişi, bir!

Bu yazının başlığı “Kamer Genç seni çok özledik” de olabilirdi. Üzerimize serpilen ölü toprağını bir tek o silkelemeye ve diri diri gömüleceğimiz mezarı yine, yalnızca tek başına yine o göstermeye çalışıyordu. Çekilmez bulundu, istenmiyordu, küçümsenme suikastıyla öldürüldü. Şimdi tek kişi, bir tek kişi bile kalmadı. İnanılmaz şeyler oluyor ve ruhumuz bile duymuyor

 

 

HALDUN ÇUBUKÇU

TBMM “Diyanet Akademisi” kanun teklifi oylama sonuçları

 

Tablo “yok” diyor.
Anayasa’nın ve Türkiye Cumhuriyeti devletinin kuruluş değeri, temeli ve değiştirilmez maddelerinden Laiklik ilkesi, TBMM’de kesin bir biçimde ilga ve fesh ediliyor?*, bir kişi, 600 kıymetli şahıstan bir kişi bile çıkıp “hayır” diyemiyor, demiyor.

Eğitim Birliği yasası, Devrim Kanunları göstere göstere fesih ediliyor; sadece Milli Eğitim Bakanlığına ait olan eğitim işlevi Diyanet İşleri Başkanlığına da veriliyor ve bir kişi bile “Hayır” diyemiyor.

Medreseler zaten fiilen açıkken, bu kanunla resmen açık hale getiriliyor ve hatta aynı Osmanlı’da olduğu gibi
medrese talebesi ( taliban) askerlikten muaf hale getiriliyor, bir kişi, evet bir kişi bile çıkıp “Hayır” diyemiyor.

Açık açık ılımlı İslam devletinin temellerini oluşturma, medreseler yasası geçiriliyor ve bu olay Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kimsenin, hiç kimsenin, bir kişinin bile umurunda değil; bir kişi, tek bir kişi bile çıkıp “Hayır” demiyor, diyemiyor, demeyi aklından bile geçirmiyor.

CHP mi?
Meclis’e 22 üyesi geliyor ve Kabul desteği veriyorlar. 114 CHP’li ise katılmıyor. Öyle ya, neden bu işlerle uğraşsınlar ki? Neden umurlarında olsun Laiklik?
Laiklik CHP’ye oy yitirten bir gereksizlik. Türkiye laiklikten tastamam kurtulsa CHP ne biçim iktidar olacak!
Kemal Kılıçtaroğlu CHP’si budur; bu ve bunun gibi her yasada, her gericilik adımında bırakın engel olmayı, engel olmayı denemiş gibi yapmak da bir yana, sadece kolaylaştırıcı olmuştur ve oylama tablosunda görüldüğü gibi kolaylaştırmıştır.

HDP mi?
CHP yönetiminin ve bir kısım solcumuzun canı ciğeri, hatta varlık nedeni HDP ‘den 46 kişi Genel Kurul’a o gün katılmıyor, gelen 10 üyesi de “çekimser” kalıyor niyeyse! ( Doğrusu “Çekinser” kalmaktır da bu en kabul edilebilir yanlış kalsın)  Çekinilecek ne varsa! “Kabul” demeleri daha samimi olurdu. Kimse HDP’yi “Laikliği savunmadın” diye suçlayamaz, HDP’nin “laiklik” diye bir derdi hiçbir zaman olmadı, Kemalist Laiklik diye bir derdi oldu. HDP, Selo Başgan’dan Osman Başgan’a namaz kılma, oruç tutma gösterileriyle en az AKP kadar dinine saygılı bir parti olduğunu gösterme derdindedir. HDP İslamist, Kürt reformist milli burjuvazisinin partisi olarak bu konuda en az eleştirilecek partidir.  HDP neden koyu Şafi Kürt kırsallığının ve medreselerinin karşısına dikilsin ki? O olsa olsa Diyanetin “TeCe”liğine karşı Kürt eşitlikçiliğinin sağlanması peşindedir.

Ya TİP?
Son zamanlarda medyada estirilen TİP rüzgarı, TİP milletvekillerinin “ama ne kadar güzel konuştuklarına” ilişkin sol kamuoyundaki duyarlılık ( sol kamuoyu hayatının en boş, en içeriksiz, en edilgen son 20 yılının tadını çıkarmaktadır, elleşmeyelim, ‘yani!’) elbetteki sorgulama duyarlılığı, sorgulama sorumluluğu ve bilincine dönüşmeyecektir.
TİP’lilerin çok hoş ve ne kadar dolu ya da boş konuşmaları onlar için yeterlidir.
Onun için şu sorular boşluktadır:
-TİP’li arkadaşlar, tamam HDP sayesinde ordasınız, ama arkadaş birinizin bile laiklik diye bir derdi yok muydu?
Neden bu yasaya karşı çıkmadınız?
Neden partinizi temsilen hiç değilse başkanınız katılıp “Hayır” demedi, neden?

***
Neden 600 muhteremi birbiriyle toplasanız, sonra birbiriyle çarpsanız bir Kamer Genç etmiyor?
Neden?
Neden meclise bir Kamer Genç bile giremiyor?
Neden TBMM’de laiklik ilkesini savunacak tek bir kişi bile yok?
Ve hatta neden CHP’de Laiklik ilkesini savunacak tek kişi bile bırakmadılar?

Nedeni tartışalım mı?

 

Merak eden olursa: Bir zamanlar “laiklik” ve “Devrim Kanunları uygulansın” mücadelesinin önderi ve adresi İşçi Partisi – Aydınlık gurubunda ise bu konuda çıt yoktur. Tayyip Erdoğan’ı üzmekten kaçınmaya azami hassasiyetle devam etmektedirler. Yukarıdakilerle çok güzel buluşmaktadırlar.

 

*Bakınız:  Diyanet İşleri Başkanlığı Kuruluş Ve Görevleri Hakkında Kanun İle Devlet Memurları Kanununda Ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun

Paylaşmanız için:

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*