Aydınlık, Neden İmamoğlu’na Savaş Başlattı?

Şu anda sadece Ekrem İmamoğlu bütün hatalarına, bütün ideolojik ve siyasi yalpalamalarına karşın Cumhurbaşkanlığı adayları arasında, evet sadece o “eski” CHP değerlerini kendinde barındıran ve anımsayan tek kişidir; dahası Erdoğan karşısında kazanacak tek gerçek CHP’li adaydır

 

HALDUN ÇUBUKÇU

Öncelikle, AKP’ye karşı olan her şeye ateş açtıkları söylenebilir. Öyledir ama Ekrem İmamoğlu özelinde durum çok daha farklıdır. Çünkü Ekrem İmamoğlu bütün kamuoyu yoklamalarında R. T. Erdoğan’ın karşısında en ciddi adaydır ve son ölçümlerde öne geçip farkı artırmaya başlamıştır. VP ve ia’ları ( ideolojik aygıtları olarak Aydınlık, Ulusal Kanal vs.) bu durumdan ürkmüştür ve Tayyip Erdoğan’a siper olmak, dahası ona bir “öncü savaşı” armağan etmek için devreye girmiştir. Buraya kadar da özel bir şey yok, alınan büyük akçeli reklamların vs.nin karşılığını ödüyorlar denilir geçilir. Ama hayır bundan çok daha önemli bir durum var… Aydınlık’ın birden bire (burada biden bidene… diye de okunabilir ve çok mu ilginç olur o da ayrı) neden (bir bölümünde haklı olarak ) saldırdığı Kılıçdaroğlu’nu savunur göründü?

 

Yani neden Kılıçdaroğlu’nu İmamoğlu’na karşı kışkırtıcı bir konum aldılar?
Sorular çoğalacak… Çünkü sadece Saray ve çevresinin paniğine gösterge olup kendilerince bir strateji belirleyerek İmamoğlu’nun önünü kesme harekatına girmediler. Bir şeylerin içine sürüldüler… O şey bizatihi CHP’nin içindeki kargaşa, kaos ve iktidar savaşları… Bütün Türkiye ve hatta dünya biliyor ki Erdoğan’a karşı Kılıçdaroğlu ya da Kılıçdaroğlu’nun çok sevdiği, bağlandığı ve bağladıltığı sağcılıktan, örneğin yine Ekmeleddin İhsanoğlu ( ne çok “oğlu”) türünden bir aday çıkarılırsa… Ki, CHP içinden alınan haberlere göre çok şaşkınlık verici aday adları dillendiriliyor, dillendirilmeyenler de nitelik tanımlamasıyla öne çıkarılıyor en üst yönetim ve tek belirleyici durumuna gelmiş Sodev – Soros çevreleri tarafından… İşte o zaman Recep Tayyip ve Erdoğan seçimi kesinlikle kazanacaktır. Bunu elbette CHP’liler de çok iyi görüyor. İşte Ekrem İmamoğlu’nun doğal olarak son derece popülist ve ama CHP’li olmanın “değerler manzumesi” içinden arabesk bir buketle de olsa alanlara çıkışı, Trabzon’dan şimdilik Elazığ’a uzanan eylemliliği sadece Erdoğan – AKP’nin değil, CHP yönetiminin ve yönetimi belirleyen Sorosgil’in de uykularını kaçırmış durumda. Her kademede CHP’ye emek vererek ve CHP’li olarak yetişmiş İmamoğlu’nun önünü kesmek Saray’dan CHP’nin genel merkezine ve İstanbul egemenlerine ve bir başka belediye başkanına büyük problem olarak yansıyor. İşte bu anda devreye Aydınlık sokuluyor… İmamoğlu’na yaylım ateş başlatılıyor.

Başlatan kim?

“Gazetenin” Ankara büro şefi İsmet Özçelik tarafından.
O İsmet Özçelik ki Ankara’dan verdiği haberlerin hemen hemen hiçbiri çıkmamış, bir zamanlar sabah gündem toplantılarında gündemi açıkladığında İstanbul merkezinde pek çok kişinin yüzünde örtük bir gülümseme beliren, tek satırlık cümlelerle Vatan Partisi politikasını an’a ve güne uyarlayarak güya Ankara’nın nabzını tutan yazılar yazan ve zaten kimsenin okumadığı gazetenin yazarı…Bu kadarla kalsa, yine “sallamış” denir geçilir.

Hayır!
Gazete AKP’ye ve Erdoğan’a en sıkı ve öncü muhalefet içindeyken AKP’de olan biteni anlamak, gelişmeleri haber yapmak için Ankara bürosu yöneticiliğine getirilen İsmet Özçelik devranın ve siyasetlerin değişmesiyle bu kez AKP politikalarının sunumcusu haline geliyor ve VP’nin politikalarının Saray’la uzlaşıp uyuşmasında etkin oluyor.
Çünkü Özçelik AKP’nin en önemli adlarından birinin danışmanlığından ayrılarak gazeteye getirilmiştir.
İmamoğlu’na ilk ateşi açanın onun olması burada gayet yerindedir.

Şu anda sadece Ekrem İmamoğlu bütün hatalarına, bütün ideolojik ve siyasi yalpalamalarına karşın adı konmamış da olsa, Cumhurbaşkanlığı adayları arasında, evet sadece o “eski” CHP değerlerini kendinde barındıran ve anımsayan tek kişidir; dahası Erdoğan karşısında kazanacak tek gerçek CHP’li adaydır.
Trabzon’dan Elazığ’a, tutucu eğilimli seçmenler coğrafyasında halktan; özellikle gençlerden gördüğü ilgi, sevgi Cumhuriyet düşmanlarının gözünü korkutmuştur.
Bu ateş ona bunun için açılmıştır.
Çok haince bir ateştir.

Ateşi açan çevrenin halkın gözündeki algısı, kuşkusuz İmamoğlu’nun itibarını azaltmak bir yana artıracaktır.

Ama asıl sorun…
CHP içindedir.
CHP nereye yöneliyor?
CHP Genel Merkezi’nin adayları kimler?
Ya da nasıl niteliklerde, kimler tarafından aday tanımı yapılıyor?
CHP kitlesiyle Genel Merkez niçin bu kadar ayrışmış durumda?
Neden CHP’de üst düzeydekiler  partideki ve anketlerdeki durumu gördüğü halde, politikalara müdahil olamıyor?
Neden CHP’li kentli oyların yavaş yavaş Akşener’e kaydığı, İP’nin CHP’ye yetişmekte olduğu görüldüğü halde CHP sağ politikalardan ve ölüm uykularından uyanamıyor?

Ve neden İmamoğlu harekata başladı?
Bunlar bir dizi başka yazının konusu.


Türkiye’nin en karanlık ve en gerici mevzilerinden Ekrem İmamoğlu’na ateş başlatıldı. Elazığ valisi ve belediye başkanı da hemen mevziye girdi… Bu birkaç olay bile çok şey anlatıyor.
Daha anlatılacak çok şey var.
Umulur ki İmamoğlu kararlı, soğukkanlı ve akılcı olarak girdiği yolu tahkim eder.

PAYLAŞMANIZ İÇİN

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*