39 Yıl Sonra Ortaya Çıkan Kayıp (Sosyalist) ve Hayalet Kıvılcımlı Kitapları

Kıvılcımlı’ya ait olduğu söylenen kimi kitaplar Kıvılcımlı’nın değil mi? Ortada sarsıcı iddialar var. Bütün bunlar kadar ilginç olan ise,  Kıvılcımlı takipçisi örgüt ve partilerin  bu tartışmalar yokmuş gibi davranmaları

 

DR. ABDULLAH KÖKTÜRK

Tüm dünya ülkelerinden Marksizm’e en önemli katkıları olan düşünürler toplanıp bir kitap yapılsa, bence Türkiye’den Dr. Hikmet Kıvılcımlı bu kitaba en ön sırada girer. Bu coğrafyaya özgün tezleri, katkıları ve üretkenliği ile Kıvılcımlı, ölümünün üzerinden elli yıldan fazla bir süre geçmesine rağmen okunmakta ve tartışılmakta. Hatta tartışılmakla kalınmamakta, takipçileri dernek, parti ve çeşitli örgütler yolu ile onun fikirlerini yaşatmaktalar.

O Kitapları Kıvılcımlı Yazmamış

Kıvılcımlı adı o kadar öndedir ki, Türkiye sosyalist tarihinde ilk defa rastlanan bir hadise olarak, ölümünden sonra yayınlanan bazı kitaplar Kıvılcımlı adıyla yayınlanmasına rağmen gerçek yazarların farklı olduğu ortaya çıkıyor. Örneğin, Tarih Bilimi Yayınları, Derleniş Yayınları, Sosyal İnsan Yayınları gibi yayınevleri tarafından yayınlanmış ve olumlu tepkiler almış “Komün Gücü” kitabının yazarının Kıvılcımlı değil Süleyman Şaşmaz olduğu söylenmekte. Kıvılcımlı üzerine çalışmaları ile bilinen yazar ve araştırmacı Ahmet Kale bu konuda “Bilim ve Gelecek” dergisinin Mart sayısında uzun bir yazı kaleme aldı.[i]

Hikmet Kıvılcımlı’nın değil mi yoksa?

Bu yazıda Ahmet Kale’nin anlattığına göre; “S. Şaşmaz çok güvendiği 5 kişiyi Bursa’da toplayıp onlara ‘Arkadaşlar birkaç yıldır görüşlerimizi yayacak kitaplar, broşürler yazıp durduk ama bir yaygınlık sağlayamadık. Ben yeni bir taktik geliştiriyorum, görüşlerimi iki kitapta toplayıp onları Hikmet Kıvılcımlı imzasıyla yayınlamak istiyorum. Ben üslubu öyle güzel taklit ederim ki kimse anlamaz. Böylece Kıvılcımlı’yı okuyoruz diye beni okurlar ve görüşlerim yayılmış olur. Sizler de bunun tanıkları olacaksınız’ der. (…) ve kitaplar Kıvılcımlı imzasıyla basılır”.

Ahmet Kale’nin, bazı yerlerinde şüpheleri olduğunu belirttiği, yine 2000’li yıllarda basılan “Allah, Peygamber, Kitap” adlı eserin de Süleyman Şaşmaz tarafından yayınlanması o kitap üzerinde de şüpheler oluşmasına yol açıyor.

Kıvılcımlı’ya ait olduğu çok tartışmalı

Bütün bunlar kadar ilginç olan ise, bu tartışmalara Kıvılcımlı takipçisi örgüt ve partilerin katılmayıp, bu tartışmalar yokmuş gibi davranmaları.

Tuhaf Bir Kayıp Olayı

Kıvılcımlı’nın 1971 yılında yurt dışına çıkışını ve yaşadığı trajediyi daha önce yazmıştım.[ii] O yazıda; “İşin başka bir karanlık tarafı da; Kıvılcımlı’nın kaçışında yer alan üç kişiden ikisinin hiç haber vermeden ortadan kaybolmalarıdır. Fuat Fegan ve Ahmet Çamuşoğlu’nun ölüsü ve dirisi ortalıkta yoktur. Farklı zamanlarda ortadan kaybolmuşlardır. Orhan Aksungur ise ücra bir köyde yaşamını sürdürmekte bu konudaki hiçbir soruya cevap vermemektedir” diye yazmıştım.

Bu üç kişiden Fuat Fegan eşi Latife Fegan ile beraber Kıvılcımlı arşivini yurt dışına çıkaran kişidir. Arşiv şu anda Hollanda’da Uluslararası Sosyal Tarih Enstitüsü’nde bulunmakta. Ben de Amsterdam ziyaretimde arşivde çalışma yapmıştım.

Fuat Fegan aynı zamanda Kıvılcımlı Zagreb’de hastanede yatarken yanında olan kişidir. Neredeyse özel kalem müdürü ve sırdaşı olacak kadar yakındır Kıvılcımlı’ya. Fegan, 1983 yılında Almanya’nın Diusburg kentinde katıldığı 1 Mayıs gösterisinden sonra ortadan kaybolur. Hem de, şu anda İsveç’te yaşayan eşi Latife Fegan’a hiçbir haber vermeden. 12 Eylül karanlığında bir suikasta kurban gidip cesedinin yok edildiği düşünülür uzun süre.

39 yıl sonra, şimdi öğrendik ki, Fuat Fegan Yunanistan’ın Girit adasında yaşıyormuş. Şu anda 85 yaşında olan Fegan orada ayrı bir evlilik yapmış, üç çocuğu olmuş.

Peki neden? Neden kimseye haber vermeden yeni bir hayat kurulsun? Benim bir düşüncem var. Paylaşmadan edemeyeceğim.

Bence Kıvılcımlı’nın yurt dışına çıkarılması derin devletin bir isteği idi. İleri derecede prostat kanseri olduğu bilinen Kıvılcımlı’nın ülkede ölümü dirisinden fazla ses getirebilirdi. 12 Mart’ın karanlık günlerinde Kıvılcımlı’nın yurt dışında ölmesinin daha hayırlı olacağı düşünülmüş olabilir. Kıvılcımlı’yı yurt dışına çıkaran iki kişi Ahmet Çamuşoğlu ve Orhan Aksungur ile Kıvılcımlı 5 ay önce tanışmıştır. Ve bunlar Kıvılcımlıyı yurt dışına çıkmaya ikna etmişlerdir. Daha sonra birinin kaybolması, diğerinin de inzivaya çekilmesi şüphelerimi doğrulamakta. Fuat Fegan’ın da kaybolması kendi insiyatifi dışında bir görev olarak düşünülmüş olabilir.

Bu ülkede olanlara akıl havsala almaz. Başka öldü denenler bir yerlerde yaşıyor olabilirler.

Fuat Fegan, hasta yatağındaki Kıvılcımlı ile

 

[i] https://bilimvegelecek.com.tr/index.php/2022/03/01/komun-gucu-ve-allah-peygamber-kitap-kitaplari-uzerine-yeni-bir-durum/

[ii] https://eskimiyen.com/bir-komunist-devrimcinin-trajedisi-dr-hikmet-kivilcimli/

 

paylaşmanız için