YENİ VALİ ÇANAKKALE’YE ŞİDDETİ GETİRDİ

Nöbetin birinci yılında Çanakkale’de şehir içinde ve Kirazlı’daki nöbet alanında gerçekleştirilecek “Alamos’u tahliye et” kampanyası etkinlikleri polis ve jandarma siddetiyle engellendi. 16 kişiyi gözaltına alan polis, darp ettiği, yerlerde sürüklediği çevrecilere göz yaşartıcı gaz sıktı. Çanakkale’nin yeni valisinin baskıcı yüzünü etkinliklerde gösterdiği yorumları yapılıyor.

ESKİMİYEN Haber

Alamos Gold ve yerli işbirlikçisi Doğubiga Madencilik’in Kazdağları’nda gerçekleştirdiği orman katliamı ile başlayan Kirazlı’daki çadırlı nöbetin birinci yılına polis şiddeti damgasını vurdu.

Nöbetin birinci yılında Çanakkale’de şehir içinde ve Kirazlı’daki nöbet alanında gerçekleştirilecek “Alamos’u tahliye et” kampanyası etkinlikleri polis ve jandarma siddetiyle engellendi.

Polis, dün düzenlenmesi valilikçe yasaklanan basın açıklamasında, yaşam savunucuları ve yurttaş sözcülerinin basın açıklamasının yasaklandığını toplanan kitleye açıklamasına fırsat vermeden saldırıya geçti.

Çoğu nöbet alanındaki çevrecilerden oluşan 16 kişiyi gözaltına aldı.

Polis, gözaltına alırken darp ettiği, yerlerde sürüklediği çevrecilere göz yaşartıcı gaz sıktı.

Tüm gözaltına alınanlar gecenin geç saatlerinde serbest bırakıldılar.

Yayınladığımız fotoğraflardan da görüleceği gibi polis önce basın açıklaması yasağının açıklanmasına izin vererek polis megafonunun mikrofonunu Kağan Meriç’e uzatıyor. Hemen arkasından gelen fotoğraflarda ise gözaltılar ve protestolar başlıyor.

Golf çay bahçesindeki gözaltılar sürerken İstanbul’dan etkinliklere katılmak için yola çıkan Kazdağları İstanbul Dayanışması otobüsleri de Gelibolu’da durduruldu. Jandarma yetkilileriyle süren görüşmeler sırasında bir kişi gözaltına alınmak istendi.

Basın açıklaması ve etkinliklere katılmak üzere Edremit’ten yola çıkanların otobüsü ise Edremit çıkışında durduruldu.

Öte yandan, yeni Çanakkale Valisi’nin baskıcı yüzünü yapılacak yıldönümü etkinliklerine karşı uyguladığı yasakçı tavırda gösterdiği yorumları yapılıyor.

Vali İlhami Aktaş’ın ayağının tozuyla gelir gelmez Kazdağları’ndaki doğa talanına karşı mücadele eden çevrecileri hedef tahtasına oturttuğu görüşü yaygınlık kazanıyor.

Dünkü olaylar üzerine kamuoyunda Kazdağları’ndaki doğa talanının hızlanacağı kaygıları yaşanırken bugün bir açıklama yayınlayan Kazdağları Dayanışması, tüm yaşam savunucularına eylem çağrısı yaptı.

Bugün bir açıklama yayınlayan Kazdağları Dayanışması, tüm yaşam savunucularına eylem çağrısı yaptı.

“Kirazlı’da gerçekleştirmeyi planladığımız basın açıklaması Çanakkale Valiliğinin 25.06.2020 tarihinde almış olduğu ‘basın açıklaması dahil her türlü eylemi iptal etme’ kararı nedeniyle zorunlu olarak iptal olmuştur” denilen çağrıda, eylem yasağı ve polis şiddeti protesto edildi.

Açıklamada, “Hukuksuz bir şekilde alınan bu kararı ve dün Çanakkale Golf Çay Bahçesi’nde basın açıklaması için toplanan arkadaşlarımıza kararı duyurmamıza fırsat tanımadan, hiçbir uyarı yapmaksızın saldırıda bulunan ve 16 arkadaşımızı orantısız güç uygulayarak; tekme, tokat, yerlerde sürükleyerek, hakaretler ederek gözaltına alan güvenlik kuvvetlerini kınıyoruz” denildi.

Kazdağları Dayanışması’nın açıklamasına göre yaşam savunucuları bugün saat 19.30’da bulundukları yerlerde eş zamanlı basın açıklaması yapacak ve gün boyu her yerde #AlamosuTahliyeEt, #HerYerKazdağları sloganların yazılı olduğu döviz ve pankartlarla fotoğraf ve video çekip sosyal medyada paylaşacak.

Fotoğraflar: Recep MEMİŞ