Yaşam savunucularını değil, ruhsatsız ve işgalci Alamos Gold’u tahliye et!

Doğa örgütleri, Kirazlı Balaban nöbet alanına yapılan müdahale ile ilgili bir basın açıklaması yayımladı.  Açıklamada “Alamos Gold ve tüm madenciler ormanlık alanda bulunmaya ve çalışmaya devam ederken, ülkenin her yanında ormanlık alanlarda Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından gençleştirme, endüstriyel plantasyon vb. gerekçelerle ağaç kesimleri yapılırken Çanakkale Valiliği’nin nöbet alanını pandemi bahanesi ile boşaltması kabul edilemez” dendi. Saat 13.00’te Valilik önünde basın açıklaması düzenlenecek.

425 gündür nöbet tutulan Çanakkale kirazlı-Balaban’a müdahale ederek boşaltan jandarmanın alandaki çadırları ve yaşam yerlerini dağıttığı öğrenildi.

Müdahale sırasında gözaltına alınan yaşam savunucuları Seçkin Barbaros, Onur Uysal, Sema Demir, Canan Hakko’ya tutanak imzalattırılmak istendi.

Jammer’larla internet erişimi kesen jandarma, yaşam savunucularının görüntü almalarına, aileleri ve avukatlarıyla görüşmelerine, tuvalete gitmelerine izin vermedi.

Doğa örgütleri, Kirazlı Balaban nöbet alanına yapılan müdahale ile ilgili bir basın açıklaması yayımladı.  Açıklamada “Alamos Gold ve tüm madenciler ormanlık alanda bulunmaya ve çalışmaya devam ederken, ülkenin her yanında ormanlık alanlarda Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından gençleştirme, endüstriyel plantasyon vb. gerekçelerle ağaç kesimleri yapılırken Çanakkale Valiliği’nin nöbet alanını pandemi bahanesi ile boşaltması kabul edilemez” dendi.

Çanakkale’deki tüm doğa örgütlerince Saat 13’te  valilik önünde bir basın açıklaması gerçekleştirilmesi kararlaştırıldı.

İşte o basın açıklaması:

YAŞAM SAVUNUCULARINI DEĞİL, RUHSATSIZ VE İŞGALCİ ALAMOS GOLD’U TAHLİYE ET!

KİRAZLI NÖBET ALANI’NA KOLLUK KUVVVETLERİ TARAFINDAN MÜDAHALEYİ KINIYORUZ.

YAŞAM SAVUNUCULARI YALNIZ DEĞİLDİR!

425 gündür nöbet tutulan Kirazlı Nöbet Alanı’na tahliye amacıyla 100’ün üzerinde jandarma tarafından sabaha karşı müdahalede bulunuldu ve alanda bulunan 4 yaşam savunucusu arkadaşımız alınarak Jandarma Komutanlığı’na götürüldü.  Arkadaşlarımızın adları Seçkin Barbaros, Onur Uysal, Sema Demir, Canan Hakko.  Tahliye sırasında arkadaşlarımızın aileler ve avukatları ile görüşmelerine, hatta tuvalete gitme isteklerine ve görüntü almalarına izin verilmedi. Jammer’larla internet erişimini de kesti.

Alıkonulan arkadaşlarımız İl Jandarma Müdürlüğü’ne götürülerek bir tutanak imzalamaları istenildi. Tutanak imzalanmadı. Arkadaşlarımız daha sonra serbest bırakıldı. Çanakkale Valiliği İl Sağlık Müdürlüğü İl Hıfzıssıhha Kurulu tarafından alınan “Salgın döneminde virüs bulaşıcılığını önlemek için Orman bölge Müdürlüğü’nün izni olmadan ornmanlık alanlarda, orman içi ve kanarlarındaki mesire alanlarında, sulak alanlarda, orman vasfını taşıyan yerlede konaklanması, gecelenmesi, ateş yakılmasının anız veya benzeri bitki örtüsünün yakılmasınına” dönük karar bahane edilerek tahliyemiz gerekçelendiriliyordu.

 İl Hıfzıssıhha Kurulu normalleşme sürecinde mesire yerleri vb ile ilgili tüm yasakları kaldırmışken Çanakkale’de özellikle Kirazlı Mevkii’nde bu kararın yalnızca yaşam savunucularına uygulandı ve alanda kalan ve alana gelenlere, ziyaret edenlere bugüne kadar 550 bin TL’nin üzerinde para cezaları kesildi.

Şimdi de alan tahliye edilmeye çalışılıyor. Cengiz Holding’in 15 Eylül’de Hacıbekirler’de Halkın Katılımı Toplantısı’nda halktan aldığı dersin intikamı mı alınmaya çalışılıyor?

Alamos Gold ve tüm madenciler ormanlık alanda bulunmaya ve çalışmaya devam ederken, ülkenin her yanında ormanlık alanlarda Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından gençleştirme, endüstriyel plantasyon vb. gerekçelerle ağaç kesimleri yapılırken Çanakkale Valiliği’nin nöbet alanını pandemi bahanesi ile boşaltması kabul edilemez.

Yaşamı ve Kazdağları’nı savunmak için nöbet tutanlara dönük yüzlerce jandarmayla, iletişim kesilerek yapılan adeta “şafak operasyonu” neredeyse bir yıldır ruhsatsız bir şekilde Kirazlı’ da bulunan Alamos Gold için yapılması gerekirdi. İletişimimizi kestiler çünkü biliyorlar ki bu tahliyenin nasıl yapıldığı belgelenirse tüm dünyanın gözü Kazdağları’na dönecek.

Bizler bu kararın neden verildiğini biliyoruz. Bu kararın pandemiyle alakası yoktur. Kazdağları’nı elini kolunu sallayarak delik deşik etmesine izin vermediğimiz Alamos içindir, Halilağa’da halkın katılımı toplantısını keyiflerince yaptırmadığımız Cengiz içindir bu karar. Bu tahliye siz rahat olun biz sizin yanınızdayız demek içindir. Belki Valilik sizin yanınızda olabilir ama Halilağa’da da görüldü ki halk Kazdağları’nın yanında, yaşamın yanında… Onlar talancılardan, millete küfür edenlerden, memleketin her bir karış toprağını satanlardan yanadır bizlerse ormandan, sincaplardan, topraktan ve sudan yanayız.

Tahliye edilmesi gereken yaşam savunucuları değil Alamos Gold’dur! Onlar ormandan gidene kadar biz burayı terk etmiyoruz.

HER YER KAZDAĞLARI, KAZDAĞLARI KARDEŞLİĞİ, KAZDAĞLARI İSTANBUL DAYANIŞMASI, KAZDAĞI DOĞAL VE KÜLTÜREL VARLIKLARI KORUMA DERNEĞİ, KAZDAĞLARI DAYANIŞMASI, KAZDAĞLARI SANATÇI DAYANIŞMASI, EKOLOJİ BİRLİĞİ