Nöbet bitmedi, mücadeleye devam…

Doğa örgütleri dün Çanakkale’de Kirazlı-Balaban nöbet alanına yapılan müdahale ile ilgili iki basın açıklaması yaptı. İlki saat 13.00’te Valilik karşısındaki Truva Atı’nın önünde gerçekleştirildi. Akşam 18.00’de aynı yerdeki geniş katılımlı basın açıklamasını ise 50’yi aşkın doğa örgütü imzaladı. Kazdağları nöbetine müdahale İstanbul’da Kadıköy’de yapılan basın açıklaması ile protesto edildi.

Kazdağları’nın yüzde 76’sının maden şirketlerine tahsis edildiği belirtilen açıklamada, “Bildiğiniz gibi geçen hafta kirli sicili artık herkesçe bilinen Cengiz Holdingin maden projesinin çevre etki değerlendirme toplantısı halkın tepkisi üzerine iptal edilmişti. Bugün de direnişin odağı olan nöbet yerine operasyon geldi. Evet zamanlama manidar değil mi!” dendi.

Müdahalenin pandemiyle ilgisi olmadığı vurgulanan açıklamada “Kazdağları’nı elini kolunu sallayarak delik deşik etmesine izin vermediğimiz Alamos içindir, Halilağa’da halkın katılımı toplantısını keyiflerince yaptırmadığımız Cengiz içindir bu karar. Bu tahliye siz rahat olun biz sizin yanınızdayız demek içindir. Belki Valilik sizin yanınızda olabilir ama Halilağa’da da görüldü ki halk Kazdağları’nın yanında, yaşamın yanında… Onlar talancılardan, millete küfür edenlerden, memleketin her bir karış toprağını satanlardan yanadır bizlerse ormandan, sincaplardan, topraktan ve sudan yanayız. Tahliye edilmesi gereken yaşam savunucuları değil Alamos Gold’dur! Onlar ormandan gidene kadar direnmeye edeceğiz” dendi.

Kazdağları nöbetine müdahale İstanbul’da Kadıköy’de yapılan basın açıklaması ile protesto edildi.

Müdahale sırasında nöbette bulunan yaşam savunucularından Sema Demir ise operasyon sırasında yaşadıklarını şöyle anlattı:

“Tuvalet ihtiyaçlarımız olduğunu söylediğimizde ‘tutun’, ‘yapmayın’ gibi yanıtlar aldık. Jandarma personelinin önünde ihtiyaçlarımız yapmak zorunda bırakıldık. Bazı arkadaşlarımız üzerini değiştirecekti, onları bile kamerayla çekmeye devam ettiler.” 

Müdahalede gözaltına alınan yaşam savunucuları

Sema Demir, “Bizim Kazdağları ile öyle bir bağımız var ki yaban hayatı da oradaki ağaçları da, sincapları da karacaları da savunmaya devam edeceğiz ve vazgeçmeyeceğiz. Bu nöbet bitmedi” dedi.

Müdahaleyi protesto eden sloganların atıldığı 18.00’deki basın açıklaması:

KİRAZLI NÖBET ALANI’NA KOLLUK KUVVVETLERİ TARAFINDAN MÜDAHALEYİ KINIYORUZ!

YAŞAM SAVUNUCULARI YALNIZ DEĞİLDİR!

YAŞAM SAVUNUCULARINI DEĞİL, RUHSATSIZ VE İŞGALCİ ALAMOS GOLD’U TAHLİYE ET!

Kazdağları’nda orman katliamına karşı 425 gündür sürdürülen direniş nöbetine bu sabahın köründe 100’ün üzerinde jandarma tarafından müdahalede bulunuldu. Alanda bulunan yaşam savunucusu arkadaşlarımız gözaltına alınarak Jandarma Komutanlığı’na götürüldü.

Müdahale sırasında arkadaşlarımızın aileleri ve avukatları ile görüşmelerine, hatta tuvalete gitme isteklerine ve görüntü almalarına izin verilmedi. Jammer’larla internet erişimini de kestiler.

Tam 10 aydır Kazdağları Kirazlı mevkiinde, yüzbinlerce ağacı katlettikleri yerde işgale devam eden Alamos Gold şirketini tahliye etmek için kılını bile kıpırdatmayan Çanakkale Valiliği, nöbeti sürdüren direnişçilere müdahale etti.

Kazdağları’nın yüzde 76’sı maden şirketlerine tahsis ettiler. Bildiğiniz gibi geçen hafta kirli sicili artık herkesçe bilinen Cengiz Holdingin maden projesinin çevre etki değerlendirme toplantısı halkın tepkisi üzerine iptal edilmişti. Bugün de direnişin odağı olan nöbet yerine operasyon geldi. Evet zamanlama manidar değil mi!

Biz birkaç yıl önce Artvin Cerattepe’de gerçekleştirilen saldırıyı unutmadık. Ordu Fatsa’da, Bursa Kirazlıyayla’da, Aydın’da, Sakarya’da yaşam alanını, merasını, ormanını savunan halkın karşısına barikat kurdurlar. Biz ormanı koru, dereyi koru, merayı koru dedikçe iktidar şirketleri korumak için bütün güçlerini seferber ediyor.

Ormanlara hücum var! Yaşam alanlarımıza hücum var!

Anayasa’nın 169. Maddesinde “…ormanlara zarar verebilecek hiçbir faaliyet ve eyleme müsaade edilemez…” deniliyor. Ama son iki ayda 68 ilde 766 maden ruhsatı verildi. Ormanlarımız maden şirketleri tarafından tarumar ediliyor. Ormanlar, ağaçlandırma sahaları, özel koruma bölgeleri, milli parklar, meralar, sit alanları, su havzaları, kıyı alanları, turizm bölgeleri, askeri yasak bölgeler ve şahsa ait özel alanlar, yani her yer madencilik faaliyetine açılmaya devam ediyor.

İktidar, maden şirketlerine bir sürü teşvik ve muafiyet sağlıyor. KDV istisnası, gümrük vergisi muafiyeti, kurumlar ve gelir vergilerinde indirimler, hazine arsalarının yatırım yeri olarak tahsisi, ayrıca düşük faizli kredi desteği… İktidar şirketlere bütün kolaylıkları sağlarken zenginliğine zenginlik katan şirketler olurken, halk da suyundan, merasından, köyünden oluyor. 

Alamos Gold ve tüm madenciler ormanlık alanda bulunmaya ve çalışmaya devam ederken, ülkenin her yanında ormanlık alanlarda ağaç kesimleri yapılırken Çanakkale Valiliği’nin nöbet alanını pandemi bahanesi ile boşaltması kabul edilemez.

Biz Kazdağları’nı savunmaktan vazgeçmeyeceğiz. Ormanlarımızı, yaşam alanlarımızı şirketlere terk etmeyeceğiz. Hiçbir yerde geri adım atmayacağız. Kazdağlarında, Cerattepe’de, Murat Dağında, Munzur’da, Fatsa’da… Her yerde karşınıza çıkacağız.

Yaşam savunucularından önce 13 Ekim 2019’dan bu yana ruhsatsız bir şekilde Kirazlı’da bulunan Alamos Gold tahliye edilmelidir. Arkadaşlarımız şimdilik bırakıldı ancak alanda neler olduğunu henüz bilmiyoruz. Kirazlı Nöbet Alanı’na yapılan ve yaşam savunucularına karşı yapılan bu müdahaleyi kınıyoruz.

Bizler bu kararın neden verildiğini biliyoruz. Bu kararın pandemiyle alakası yoktur. Kazdağları’nı elini kolunu sallayarak delik deşik etmesine izin vermediğimiz Alamos içindir, Halilağa’da halkın katılımı toplantısını keyiflerince yaptırmadığımız Cengiz içindir bu karar. Bu tahliye siz rahat olun biz sizin yanınızdayız demek içindir. Belki Valilik sizin yanınızda olabilir ama Halilağa’da da görüldü ki halk Kazdağları’nın yanında, yaşamın yanında… Onlar talancılardan, millete küfür edenlerden, memleketin her bir karış toprağını satanlardan yanadır bizlerse ormandan, sincaplardan, topraktan ve sudan yanayız.

Tahliye edilmesi gereken yaşam savunucuları değil Alamos Gold’dur! Onlar ormandan gidene kadar direnmeye edeceğiz.

Bugün Kazdağları’na sahip çıkmak memlekete sahip çıkmaktır, dünyaya sahip çıkmaktır, tüm kamuoyunu, kitle örgütlerini, muhalefet partilerini, çevre ve ekoloji örgütlerini, tüm bu dünyada yaşamak isteyen insanları Kazdağları’na sahip çıkmaya çağırıyoruz.

 Yaşam savunucularını değil, Alamos’u Tahliye Et!

AMED Ekoloji Derneği
Doğader-Bursa
Munzur Koruma Kurulu-DEDEF
Antalya Ekoloji Meclisi
Doğanın Çocukları
Murat Çev Kop
Artvin Çevre Platformu
EGEÇEP
Ordu Çevre Derneği
Ayvalık Tabiat Platformu
Eğitim-Sen Çanakkale
Polen Ekoloji
Bakırtepe Çevre Platformu
Ekoloji Birliği
SES-Çanakkale
Balıkesir Çevre Platformu
EMEP-Çanakkale
SİNOP NKP
Bartın Platformu
Halkevleri- Çanakkale
Sol Parti-Çanakkale
Bayramiç Dayanışması
HDK Ekoloji
Sökeçep
Bergama Çevre Platformu
HDP-Çanakkale
TERÇEP
BES-Çanakkale
Her Yer Kazdağları
Terme Çevre Platformu
Biga Ekoloji ve Yaşam Platformu
Hevsel Koruma Platformu
TİP-Çanakkale
Bozcaada Forum
İHD-Çanakkale
TKP-Çanakkale
Burhaniye Çevre Platformu
Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği
TURÇEP
Bursa Artvin Çevre Platformu
Kazdağları Dayanışması
Tüm Bel Sen-Çanakkale
Çan Çevre Derneği
Kazdağları İstanbul Dayanışması
Yaşam ve Dayanışma Yolcuları
Çanakkale Tabip Odası
Kazdağları Kardeşliği
YAŞAMDER
Çekere Irmağı Özgür Akacak Pl.
Kazdağları Sanatçı Dayanışması
Yeni Foça Forum
Çeşme Çevre Platformu
Kuşadası Çevre PLatformu
Yeryüzü Derneği
Çine Yaşam Platformu
Mersin NKP
Yeşil Artvin Derneği
DAÇE
Mezopotamya Ekoloji Hareketi
Yeşiller Partisi Merkezi
Didim Çevre Platformu
MUÇEP
Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi Merkezi
Disk Emeklisen-Çanakkale
Munzur Çevre Derneği Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi-Çanakkale

Eğitim-İş Çanakkale

Tüm Emekli Sen Çanakkale

Fotoğraflar Recep MEMİŞ, Umut ÇAĞDAŞ.