Eskimiyen

S 400’ler Rusya’ya karşı test edilecek

DR. ABDULLAH KÖKTÜRK

Doğu Akdeniz ve Ege’de Yunanistan ile gerilim yaşayan Türkiye, Azerbaycan Ermenistan savaşının gerilimli günlerinde, Rusya’dan aldığı, yaklaşık 2.5 milyar dolara mal olan S-400’leri test atışları için Sinop’a gönderdi.

En son Nisan 2020 tarihinde aktif olacağı söylenen, ancak Ege ve Akdeniz’de yaşanan tüm gerilimlere rağmen depodan çıkarılmayan S 400 füzelerinin Karadeniz’de test edileceği söyleniyor.

Rusya’nın karşısında test edilecek

Türkiye’nin uzun menzilli hava savunma ihtiyacı için alındığı söylenen ve geçtiğimiz sene teslimatı tamamlanan S-400 füzelerinin, atışlı testlerinin icra edilmesi amacıyla Sinop’ta bulunan test merkezine götürülürken görüntülenmesi merak uyandırdı.

5-16 Ekim 2020 tarihleri arasında 10 adet hedef uçak kullanılarak S-400 füzeleri ile bir dizi atışlı test gerçekleştirileceği söyleniyor. Bu testler ile S-400’ün radar işlevselliği, hedef tespit ve takip yetenekleri, iletişim sisteminin kabiliyetleri ve komuta kontrol sisteminin performansının gözleneceği ve bu testler sonucunda, S-400’lerin operasyonel kapasiteye ulaşacağı belirtiliyor.

ABD Senatosu, Savunma Bakanlığı’na Türkiye’nin elindeki S-400 sistemini satın alma yetkisi verdi

Bu arada, ABD’nin 2021 Yılı Savunma Bütçesi Yetkilendirmesi için hazırlanan yasa tasarısına, S-400’ler ile ilgili ekleme yapıldığı biliniyor. Eklenen yasa tasarısında, Türkiye ABD’ye NATO uyumlu olmayan sistem almayacağının garantisini verirse, ABD’nin teslim edilmiş olan S-400 sistemini satın alabileceği ifade edildi.

Senato’nun 25 Haziran kayıtlarında, Amerika Birleşik Devletleri Senatosu tarafından yapılan düzenleme ile ABD Ordusu’na, Türk Silahlı Kuvvetleri envanterinde bulunan ve Rusya’dan tedarik edilen S-400 sistemini satın alma yetkisi verildiği görülüyor.

S 400’lerin Akdeniz ve Ege geriliminde aktif edilmemiş olmaları ilginç bulunuyor

Yunan Kathimerini gazetesi bile, bu gerilimli günlerde S 400 lerin aktif edilip Ege veya Akdeniz’e yerleştirilmemesindeki garipliği görerek geçen hafta yayınladığı (Pentagon’un hemen yalanladığı) bir haberde, “27 Ağustos’ta Kıbrıs Adası açıklarında yapılan ve Güney Kıbrıs, Yunanistan, İtalya ve Fransa’nın katıldığı bir tatbikatta, Yunan F-16’ları tespit etmek için S-400 hava savunma sistemlerini aktif ettiğini” iddia etmişti.

Askerler bilirler ki, silahların bulundurulmasının en büyük sebebi kullanılmaları değil caydırıcılığıdır. İsrail’in gücünün bir sebebi de, belki hiç kullanmayacağı ama elinde bulunduğu bilinen onlarca nükleer bombadır. Türkiye’nin S 400’leri bunca gerilimli günlerde bile aktif etmemiş olması, stratejik acizlik ile bile açıklanamayacak bir garipliktir.

Akdeniz’de test edilmemeleri pasiflik mi, korkaklık mı?

Bunun yanında, S 400’lerin, Ege’nin coğrafi konumundan dolayı olmasa bile Akdeniz’de test edilememeleri ise korkaklıkla bile açıklanamaz. Herhalde her gün televizyon ekranlarından evlerimize gelen büyük strateji ustalarının buna bir cevabı olacaktır.

Önceleri ABD’nin Patriot füzeleri vermemesine bir cevap olarak algılanan S 400’lerin deneme atışları için Rusya’nın karşısında bir Karadeniz şehri olan Sinop’un seçilmesi ve füzelerin Rusya’ya karşı bir bölgede test edilecek olması, ABD dahil tüm emperyalist dünyaya ilginç bir mesaj olacaktır. Ancak, yıllardır, iktidarın anti-emperyalist cephede bulunduğu algısına inandırılan kitlelerin ne kadar süre daha kandırılmaya devam edileceğini de merak etmiyor değiliz.