Nâzım Hikmet’in Gürcistan’da Bulunan Fotoğrafları ve Savaş Yolu’na Yazdığı Önsöz

 

Nâzım Hikmet’in ölümünden kısa zaman önce yaptığı Gürcistan gezisine ait, çok büyük olasılıkla ilk kez yayımlanan iki fotoğrafını paylaşıyoruz. Fotoğraflar Cahit Akbulut arşivinden ve Gürcistan kaynaklı. Büyük Türk Şairini ölümsüzlüğünün 59. yılında saygı ve özlemle anıyoruz

 

 

eskimiyen / ÖZEL

Tiflis Atatürkçü Düşünce Derneği  (ADD) yöneticilerinden Cahit Akbulut aynı zamanda Gürcistan’da Türkiye ile ilgili araştırmalar da yapıyor.
Nâzım Hikmet’in 59. Ölüm Yıldönümü’nde Cahit Akbulut’un biri Gürcistan parlamentosun arşivlerinden, diğeri Gürcistanlı gazeteci yazar ve milletvekili Demiko Loladzenin kişisel arşivinden aldığı fotoğraflarla anıyoruz.
Maalesef Loladze’ye ulaşmak mümkün olmadı. Fotoğraflar Nâzım’ın Tiflis’te karşılanması anlarından. Büyük olasılıkla Tiflis Sovyet Yazarlar Birliği üyeleri ve sekreterince karşılanıyor. Kesin olan 1963 yılında olması. Ölmeden az zaman önceki anlarını saptaması açısından bu fotoğraflar daha da önem kazanıyor.

Her ne kadar kesin doğrulama içermiyorsa da fotoğraflar ilk kez gün ışığına çıkıyor.

 

Nâzım Hikmet Tiflis Garı’nda Gürcistan Yazarlar Birliği yetkilileri tarafından karşılanırken

 

Akbulut ayrıca, TKP Genel Sekreteri İsmail Bilen’in “S. Üstüngel” takma adıyla yazdığı Savaş Yolu adlı kitabının nüshasına da ulaşıyor. Kitap da Gürcistan parlamento arşivinden. 


Nâzım Hikmet S. Üstüngel’in  “Bir Türk Komünstinin Notları” alt başlığı ile 1950’de İstanbul Kulaksız’da basıldığı belirtilen ‘illegal’ kitaba iki sayfalık ilgi çekici bir önsöz yazmış.
“Milli bağımsızlık” vurgusu yanında, TKP’nin de Türkiye’nin tek “milli partisi” olduğu iddiasında Nâzım.

Kitap Gürcistan kayıtlarına oldukça geç bir zamanda 1981’de girmiş görünüyor.

Fotoğraf ve belgeleri paylaşırken Cahit Akbulut’a da teşekkürlerimizi iletiyoruz.

 

paylaşmanız için