Kendini Harbiye Nazırı Sanan Otel Kapıcısı

Bazı turistik otellerde kapıcılar karşılar sizi. Taksim Intercontinental Oteli’nin Osmanlı paşası kıyafetli kapıcısı kırmızı üniforması ve üzerindeki püsküllü apoletleri ile kendini Harbiye Nazırı sanırdı

 

DR. ABDULLAH KÖKTÜRK

Türkiye Cumhuriyeti’nin geçmişinde Milli Savunma Bakanlarının üniforma giyme geleneği olmamasına rağmen, eski Genel Kurmay Başkanı ve AKP hükümetinin MSB’si Hulusi Akar neredeyse kendine yeni bir üniforma yaptı.

Her şey önce MSB amblemli bir şapka ile başlamıştı, şapka çok tepki almayınca bunu sol göğsünde MSB amblemi olan mont takip etti.  Son pençe-kilit operasyonu basın açıklamasında Akar gazetecilerin karşısına neredeyse bir üniforma ile çıktı. Üniformada artık apoletler de vardı. Monttaki amblem sağ tarafa geçmiş sol tarafa altında Hulusi Akar yazan bir pilot brövesi takılmıştı.

Eğer değiştirilmediyse ve yanlış hatırlamıyorsam İç Hizmetleri Kanununun 72. maddesi bu durumu açıkça belirtiyor. Emekli askerler resmi bayramlar haricinde üniforma giyemezler. MSB için farklı bir kanun çıkarıldığını da hatırlamıyorum.

Taksim Intercontinental Oteli’nin Osmanlı Paşası Kıyafetli Kapıcısı

 Ama bu zaten üniforma değil diyenler çıkacaktır. Evet hiçbir kanun ve yönetmelikte bahsedilmediği için resmi değil ama bal gibi üniforma. Bazı turistik otellerde kapıcılar karşılar sizi. Onlarınki de resmi değil ama üniformadır. İstanbul’da Taksim Intercontinental otelinin Osmanlı paşası kıyafetli kapıcısını hatırlayın. Kırmızı üniforması ve üzerindeki püsküllü apoletleri ile, kendini Harbiye Nazırı sanırdı.

Akar’ın pilotluğunun olmadığı da biliniyor. Taktığı bröveyi hak etmek için binlerce saat savaş uçağı uçurmak gerekiyor. Bundan sonra üniforma hangi birlik bröveleri ile süslenecek, merakla beliyoruz.

Esasında bu yarı resmi kıyafet, rejimin yarı askeri içeriğine de cuk oturmuş durumda. Kıyafetlerdeki detaylar arttıkça askerlerin rejim içindeki ağırlıklarının arttığını da düşünebiliriz. Kıyafetin son şeklinin Irak’ta başlatılan Pençe-Kilit operasyonu ile beraber kamuoyuna yansıtılması da bu şekilde okunabilir. Seçimlere kadar, Milli Savunma Bakanı üniformasındaki değişikliklere bakarak rejimin alacağı yönü, hatta seçim olup olmayacağını bile tahmin edebileceğiz.  

Bakan Hangi Ayrıcalığı İle Üniforma Giyebiliyor?

Ayrıca Milli Savunma Bakanı Akar’ın kanunları hiçe sayarak, emekli bir subay olmasına rağmen kendine üniforma yaptırmasının başka sonuçları da olabilir. Mesela emekli subaylar sivil kıyafetlerine son rütbelerini diktirebilir, sivil takım elbiselerine askerlikte taktıkları bröveleri takabilirler. Daha da vahimi kim olduğunu bilmediğimiz siviller subay üniforması ve rütbeleri ile ortalıkta gezinmeye başlayabilirler.

Dünyada üniformadaki bröve ve madalyalar konusunda en uç ülke Kuzey Kore olarak görünüyor. Kıdemli subayların bazılarında ceketlerinde yer kalmayıp pantolonlarının ön yüzüne bile madalya ve bröve takıldığını görüyoruz. Durum o noktaya gelmeden bu duruma bir dur denmesi gerekiyor.

Bakanın kanunlar karşısında ayrıcalığının olmadığını anayasamızdan biliyoruz. Bu tip bir durumda sayın bakana hesap sormayan hukuk, diğer üniforma giyenlere sorabilecek mi? İzleyip göreceğiz.

 

paylaşmanız için