İyi İnsanlar Bodrum’u Yeniden Yaratacak

Bu yazım da Bodrum’da hiç mi güzel bir şey olmuyor diyenlere gelsin. Bugün Bodrum’dan bir sürü güzel haber verip, çevremdeki nice güzel insanla tanıştıracağım sizi
Minik minik halk örgütlenmelerimizden bahsedeceğim

HİCRAN AYDOĞDU
Bodrum’da bir yerde bir eksiklik varsa iyi insanlar hemen güçlerinin yettiğince o eksiği kapamaya çalışıyor. Tek başına yetemeyeceğini anladığı noktada kendisi gibi düşünen en yakın arkadaşına sarılıyor, o da bir arkadaşına sarıldığında teknolojinin nimeti whatsApp grupları kendiliğinden oluşmuş oluyor. Bodrum halkı çoğunlukla WhatsApp gruplarında kendileri gibi düşünen insanlarla bir araya gelip birçok güzel işi başarıyor.

Bu hafta size bu güzel insanları ve neler yaptıklarını anlatmak istedim.
Örnek vereyim evcil hayvan dostları, mahalle mahalle ayrılıp, her mahalle için ayrı bir pati dostu whatsapp grubu kurmuşlar. Bizim mahallenin Kumbahçe’mizin Patileri isimli bir whatsapp grubu var mesela.
Bu grupta haberleşerek, sokakta kalan yavru hayvanlara yuva buluyor, barınakla iş birliği yapıp kısırlaştırma yapıyorlar. Nöbetleşe sokakları dolaşıp su ve mama takviyesi sağlanıyor. Bir yerden hasta bir hayvan haberi mi geldi, aralarında haberleşip çözüm üretiyorlar.
Böylece ellerinden geldiğince sahipli ve mutlu hayvan oluşumuna destek oluyorlar. Bir yavruya sahip bulunamadı ise ismini kendileri koyup mahalle olarak takibe alıyorlar. Yemek yedi mi hep aynı yerinde mi elbirliği ile kontrol ediyorlar.
Bodrum’a sonradan yerleşen, yerini yurdunu bırakıp başka bir memlekete göç eden ve ayakta kalmayı başaran, yüreği kocaman, güçlü kadınlardan oluşan Women’s Clup var mesela. Herkes elinden geldiğince kendi mesleği ile ilgili sorulara yanıt veriyor. Bir kadın mekan mı açıyor herkes reklamını yapıyor. Bir kadın satış mı yapıyor herkes elinden geldiğince destek oluyor. Psikolog mu lazım; bizim grupta var. Gecenin bir yarısı kedine bir şey mi oldu, grupta veteriner hekimimiz var. Ev sahibin kapına mı dayandı, avukat arkadaşımız mesai saati demeden grupta sorularımıza yanıt verir. Bir nevi güçlü bir kadın dayanışması.
İşini iyi yapan güvenilir esnaf da bu gruplarda hak ettiğini alıyor. Bir marangoz mu gerek, önce gruba soruluyor biri referans verdi ise o marangoz tüm grubun yani ailenin marangozu oluyor. Elektrikçi mi lazım, “ay o çok kötü zamanında gelmedi” yazdılar mı bittiniz siz. Yani uyarayım, işinizi iyi yapmak zorundasınız, yoksa haberler çok çabuk yayılır, mahallede gidecek müşteri bulamazsınız.
Kumsallarımızın, kıyılarımızın belası çöpler; poşetler, izmaritler, kutular vs…
Bodrum Gönüllülerim var mesela yeni bir oluşum ama köylerdeki okullara kitap götürüyor, gerektiğinde sponsor bulup ihtiyacı olan ailelere gıda yardımı yapıyorlar.
Toplantılarını deniz kenarında yapıp toplantı sonunda ellerinde kocaman çöp poşetleri ile sahil ve kıyı temizliği yapıyorlar..
Sağa sola izmarit atanların gözü önünde o izmaritleri topluyorlar.
Yeni projeleri ise muhteşem; bir okulu boyayıp çevre düzenlemesi yapmak. Yaz tatilinden dönen çocukların rengarenk ve tertemiz bir okulla karşılaşmasını sağlayacaklar.
Bitmedi eğitim panelleri yapıp gençlere yol gösterecekler.
Bazı arkadaşlarım uzman oldukları konularda yine internet üzerinden online dersler veriyorlar.
Her şeyin para ile ölçüldüğü şu salgın döneminde, hiçbir ücret almadan çevresini yoga ile tanıştıran zoom üzerinden verdiği derslerle herkesin sevgisini kazanan arkadaşım Burcu Güneç’e de selam göndereyim buradan. Aleyküm selam.
Burcu Güneç’ten karşılıksız yoga öğreniyoruz

Müzisyen arkadaşlarım var korolar kuruyorlar. Müziği seven ve katılmak isteyen herkesle şarkılar söylüyorlar. Öyle bir iki korodan bahsetmiyorum. Bodrum’da neredeyse ona yakın gönüllü koro var. Hepsi zaman ve emek vererek özveri ile kurulmuş bu korolar. Konserler veriyor, şarkı söylemesini öğretiyorlar.
Bunların içinden Ragıp Arda Bıcılı salgın boyunca moralimizi yüksek tutmak adına İnternet üzerinden şarkı söyleyerek akşamlarımızı renklendirdi.
Birkaç tane eşya paylaşım platformu var ki Facebook üzerinde parayı ortadan kaldırmış tanımadıkları insanlar ile eşyalarını ücretsiz paylaşıyorlar.
Sevgili Ali Dizdar’ın yıllar önceki Bodrum’un geleneklerini ,sandal sefalarını , komşuluklarını anlattığı yasemin kokulu yazıları var.
 Türkiye Sakatlar Derneği Bodrum şubemiz var ihtiyacı olana anında tekerlekli sandalyeden tutun da yürütece kadar tüm malzemeleri ücretsiz sağlıyor. Kullanan işi bittiğinde geri getiriyor ki başkası da faydalanabilsin.
Dernek başkanı Esma Ezenel’e bir selam göndermesek olmaz tabii ki..
Bodrum kent konseyimiz var.
Kent estetiği, sahne sanatları, hayvan hakları gibi alanlara ayrılmış kolları ile yarımadamızda mahalle mahalle dağılmış muhteşem işlere imza atmakta..
Sevgili Ali Dizdar’ın yıllar önceki Bodrum’un geleneklerini, sandal sefalarını, komşuluklarını anlattığı yasemin kokulu yazıları var. 
Yerel gazetelerimiz var. Oturduğunuz her mekana ücretsiz bırakılan, baskısı, haberi, reklamı ile tek kişilik dev kadro Ercan abimizin elinden çıkan sahibi olduğu Olay Gazetesi olmazsa olmazımız; örneğin.
Bodrum Gündem var. Bodrum’da bir şey mi oldu, garip yüksek bir ses mi duydunuz açın Bodrum Gündem sayfasını siz sesini duyduğunuzda Çiçek – Fatih Bozoğlu çifti çoktan haberini yapmış oluyor zaten.
Bodrum’da bu güzel işler nasıl oluyor merak mı ettiniz? Hemen açın Halikarnas Radyo‘yu bulun açın Bir Bodrum Sabahı programını . Caner ve Ömer her sabah Bodrum’da çok güzel işler yapan tüm bu insanları konuk edip Bodrum halkı ile tanıştırıyor.
Siz de güne güzel başlıyorsunuz.
Canınız mı sıkıldı sohbet mi etmek istediniz ya da müzikle ilgili bir şey mi soracaksınız.
Onikinoktadokuz Derneği var geçerken uğrayıp Nihan ve Ömer hoca  ile tanışın kimse size “niye geldin, kimsin” diye sormaz, kapıları hep açıktır, herkese açıktır.
Söylemeye çalıştığım; iyi insanlar Bodrum’da var olmaya, çalışmaya ve dokundukları her yeri güzelleştirmeye devam ediyor. Gelin sayımız sizinle bir artsın, bir arkadaşınızla gelin sayımız iki artsın. Elini taşın altına koymak isteyen herkes için bir taş var burada. Siz yeter ki yüreğinizde ki taşları sökün atın, yerine bir parça yeşillik ekin. Sulayacak dostumuz çok bizim.
PAYLAŞMAK İSTEYEBİLİRSİNİZ