ekolojik yaşam aşkıyla yanıp tutuşmasına rağmen bir türlü cesaret edemeyenler için kılavuz…

“Hadi gel köyümüze geri dönelim”, “Orda bir köy var uzakta”dan yıllar sonra Ferdi Tayfur’un 90’larda dillerden düşmeyen bir şarkısıydı. Şarkı köye dönüşü “Fadime’nin düğününde halay çekme”yle sınırlamıştı ama köye, kırsala dönüş küçük küçük de olsa başlamıştı.

“Hadi gel köyümüze geri dönelim”, “Orda bir köy var uzakta”dan yıllar sonra Ferdi Tayfur’un 90’larda dillerden düşmeyen bir şarkısıydı.

Şarkı köye dönüşü “Fadime’nin düğününde halay çekme”yle sınırlamıştı ama köye, kırsala dönüş küçük küçük de olsa başlamıştı. Sonra yıldan yıla büyüdü.

Son yıllarda şehirlerden kaçış daha da çoğaldı. Artan nüfus, hayat pahalılığı, insanı doğaya karşı yabancılaştıran boğucu “büyük şehirler”, cazibe merkezi olmaktan çıktı.

TÜİK verilerine göre, İstanbul son 4 yılda dışarıya göç veren şehirlerin başında geliyor. 2016’da 71 bin olan tersine göç, 2020’de koronavirüs salgınıyla birlikte artarak 200 bin sınırını aştı.

Kentten kırsala göçerek yeni, doğal, ekolojik bir hayata başlamak hayali kuranların sayısı ise bu rakamın çok çok üstünde.

Yeni İnsan Yayınevi, yayımladığı “Birlikte Bir Yaşam Kurmak” adlı kitapla işte bu yeni, doğal, ekolojik yaşam hayali kuranlara yol gösterme işini üstleniyor.

ABD’de Kuzey Karolina’da Earthaven Ekoköyü’nde yaşayan Diana Leafe Christian’ın yazdığı kitap kırsala dönüş hayali kuranlar için bir başucu niteliğinde.

Yazar, büyük bir arazi satın alarak ekoköy kuranlardan, küçük ama samimi çabalarla ütopyasının peşinden gidenlere değin pek çok deneyimi masaya yatırıyor.

Christian kitapta ayrıca, niyetli topluluk kurma yolundaki kişilere de bürokrasinin engellerine takılmadan hayallerini gerçekleştirmenin yasal ipuçlarını ortaya koyuyor.

Dünyadaki başarılı-başarısız pek çok ekolojik köy deneyimini inceleyen kitap, köye kaçışı düşünen herkesin kafasındaki soru işaretlerini giderecek. Ekoköy deneyimleri üzerine çalışan İngiliz fütürist yazar ve iktisatçı Hazel Henderson’ın niyetli topluluk kurucuları ve ekolojik yaşama geçişi kafasına koyanlar için muhteşem bir kaynak olarak tanımladığı “Birlikte Bir Yaşam Kurmak”, yeni, doğal, ekolojik yaşam aşkıyla yanıp tutuşmasına rağmen bir türlü cesaret edemeyenlerin kılavuzu olacak.