Yaşam savunucularına kesilen para cezaları iptal edilsin, Kazdağları koruma altına alınsın, Devlet, “ALAMOS’U TAHLİYE ET!”

Alamos Gold ve yerli işbirlikçisi Doğubiga Madencilik’in Kazdağları’nda gerçekleştirdiği orman katliamı ile başlayan “Su ve Vicdan Nöbeti” bir yılını doldurdu.

ESKİMİYEN Haber

Alamos Gold ve yerli işbirlikçisi Doğubiga Madencilik’in Kazdağları’nda gerçekleştirdiği orman katliamı ile başlayan Kazdağları nöbeti bir yılını doldurdu.

Nöbetin birinci yılında sosyal medyada, Çanakkale’de şehir içinde ve Kirazlı’daki nöbet alanında Alamos’u tahliye et” başlıklı kampanya ve etkinlikler gerçekleştiriliyor.

İlk etkinlik, 23 Temmuz Perşembe günü 20:52’de Twitter üzerinden yürütülen hashtag kampanyası ile başladı.

“Yaşam savunucularına kesilen para cezaları iptal edilsin”, “Kazdağları koruma altına alınsın”, “Kazdağları sincaplarındır”, “Her canın sesiyiz, Kazdağları biziz” ve “Alamos Gold tahliye edilsin” hashtagleriyle atılan twitlerde 13 Ekim 2019’dan bu yana 9 ayı aşkın bir süredir, ruhsatı uzatılmadığı halde Kazdağları’nı işgal eden Alamos Gold’un tahliye edilmesi istendi.

Nöbetin birinci yılındaki etkinlikler bugün de, (cumartesi) saat 21:00’de şehir içinde İskele Meydanı’nda gerçekleştirilecek kitlesel basın açıklamasıyla sürecek.

Pazar günü (yarın) ise saat 16:00’da Kirazlı-Balaban Tepesi’nde buluşma gerçekleştirilecek.

Bilindiği gibi Kanadalı Alamos Gold ve yerli ortağı Doğubiga Madencilik’in altın madeni projesi için Çanakkale’nin Kirazlı bölgesinde, Çanakkale’nin su ihtiyacını karşılayan Atikhisar Barajı’nın su toplama havzasını da içine alan ormanlık alanda 347.815 ağaç kesilmiş, milyonlarca canlının yuvası dağıtılmış, yaban hayatı yok edilmişti.

BBC’nin dronla çekilen görüntüleri yayımlamasıyla ülkenin gündemine bomba gibi düşen olay üzerine 26 Temmuz 2019 günü, Çanakkale’de oluşturulan “Su ve Vicdan Komitesi”nce Balaban Çeşmesi’ne bitişik orman alanında çadırlı nöbet başlatılmıştı.

5 Ağustos günü gerçekleştirilen eylemde maden alanına giren binlerce kişi katliamın boyutlarına tanık olmuştu.

“Su ve Vicdan Komitesi”, 18 Ağustos’ta Fazıl Say’ın verdiği konserin ardından alandaki nöbete sona erdirdiğini açıklamış, çadırlarını toplayıp alanı terk etmişti.

“Su ve Vicdan Komitesi”nin kararına rağmen nöbet, Kazdağları’nı terk etmeyeceklerini açıklayan bir grup yaşam savunucusu tarafından yaz-kış, yağmur-çamur, tipi-boran demeden özveriyle sürdürüldü.

“Her Yer Kazdağları” adlı yaşam savunucuları ayrıca her cumartesi günü Çanakkale İskele Meydanı’nda “Kazdağları için el ele” başlıklı insan zinciri gerçekleştirdi.