Yarından tezi yok… Haydi onlara gidelim

Kendi ulaşımını sağlayabilenler hem temiz hava almak hem üreticileri yerinde görüp alışveriş yapabilmek için köylere, küçük çiftliklere ziyarete gidebilirler. Küçük üreticiyle sohbet edip alışverişlerini onların ürünlerine kaydırarak pek çok aileye destek olabilirler, olabiliriz.

Aşçı Fok

NURDAN ÇAKIR TEZGİN

Yaşadığımız pandemi dönemine bağlı ekonomik zorluklar pek çok insanı açlıkla sınamaya başladı. Özellikle yetiştirdiği pek az ürünü satarak geçinenler ile evinden el emeğiyle gelir sağlamaya çalışanlar için durum gerçekten vahim. Köy kooperatifleri, yerel pazarlar, 65 yaş üstü pazara satış için çıkamayanlar, stand açıp gelir sağlayan bazı şenlik ve kermeslerin yapılamaması özellikle kadınları bu dönemde çok etkiledi. Her ne kadar pandemi öncesinde de halimiz pür-i pak değildi ise de, nispeten insanca günlerimiz vardı. Koltuk temasıyla sosyal kafadaşlarımızla projeler üretip bir şeyler yapabiliyorduk.

Valla ne yalan söyleyeyim; yine de o günler güzelce günlermiş diyesim geliyor!

KADINLARIN İŞİ GERÇEKTEN ÇOK ZOR

Şimdilerde hane halkından hiç kimsenin sabit gelire sahip olmadığı evlerin kadınları çok zor durumdalar. Çocuklar yesin içsin ister, evin bacası tütsün ister. Alışılan yaşam standartlarının bozulması en çok kadınları ve çocukları etkiliyor. Burada asıl olan eril ayrımcılık değil tabi, hepimizin bildiği gerçek olan kadının analık içgüdüsüyle evlatlarının sağlığı üzerine titremesidir önemli olan. Evinde ürettiği reçel, salça, erişte, turşu, çorbalık ve kurutmalık ürünlerini veya elişlerini satıp değerlendirecek pazar bulamayan kadınların işi gerçekten çok zor.

Salgın öncesi güzel günler

Oysa zincir marketler pıtrak gibi çoğalmaya devam ediyorlar. Pandemi dönemi en çok onlara yaradı. Sokağa çıkma kısıtlamaları nedeniyle insanlar kolay ulaşabildiği gıda ve kullanım ürünlerine yöneldiler. Kalabalık pazarlara gitmek istemeyen çoğu kişi paket ve eve teslim alışverişi önemser oldu.

Fakat her şeye rağmen duyarlı bazı insanlar da yok değil, onlar evden üretim yapan güvenilir üreticilere yönelmeye başladılar. Bu tür üreticilere ulaşmak zor değil, biraz etrafımıza bakınsak kâfi. Eşe dosta sorup araştırsak, market ürünü olmayan gıdalara erişimi hiç de imkânsız değil. Kooperatifler, denetimli köy oluşumları, küçük çiftçiler her biri ayakta kalmaya çalışan insanlardan oluşuyor. Onların birçoğu seslerini duyurup bizlere ulaşamıyor. Belki bizler onlara ulaşmanın yollarını bulmalıyız…

Küçük üreticilere, yerel pazarlara ulaşmak zor değil.

KÖYLERE, KÜÇÜK ÇİFTLİKLERE ZİYARET

Geçen gün arkadaşlarımla ekranda kameralı sohbet ederken çok ilginç konulara temas ettik. Bilindiği üzere uzunca bir süredir insanların hava alıp gezme anlayışları bile değişti. Sosyallik için kapalı alanlar ve yeme içme alanları kullanılmıyor. Kendi ulaşımını sağlayabilenler hem temiz hava almak hem üreticileri yerinde görüp alışveriş yapabilmek için köylere, küçük çiftliklere ziyarete gidebilirler. Küçük üreticiyle sohbet edip alışverişlerini onların ürünlerine kaydırarak pek çok aileye destek olabilirler, olabiliriz.

Haydi onlara gidelim…

Neden olmasın!