Yalan AKP’de Karargah Kurmuş

Geçen sene ayçicek yağını 37 TL ye alanlar, bu sene yüzde 88 zam ile 70 TL alıyorlar. Çalışanlar ve emekliler enflasyonun yüzde 12’ye göre hesaplanmasına göre maaşlarına yapılan yüzde 6’lık zam ile bu büyük yalan ile ancak yüzleşiyorlar. Büyüme rakamları, enflasyon yalanı ile paralel gidiyor. İşsizlik ve istihdamı birlikte düşüren istatistik rakamları, oranları yüzde 35’lere vurmuş genç işsizlerin ekmek bulmasını kolaylaştırmıyor.

 

DR. ABDULLAH KÖKTÜRK

AKP’nin yalanlarını alt alta yazayım dedim. Ancak AKP iktidar olduğundan beri o kadar çok yalan söyledi ki, AKP’nin doğru yaptığı işleri yazsak dünyanın en kısa makalesi olur sanırım.

Kısa bir hafızamızı yoklasak, ne kadar yalan söylendiğini görüp şaşırıyoruz. Bu kadar yalan ile bir iktidarın ayakta kalması en fazla seçim sonuçlarının yalan olması ile açıklanabilir zaten. Bunun yanına Anayasa referandumu sonuçlarını da ilave edelim. 

Biz AKP’nin her söylediğinin yalan olduğunu başından beri biliyorduk ama, toplumun iktidarın söylediklerinin çoğunun yalan olduğunu farketmesi Gezi Direnişi günlerine rastlar. Camide içki içtiler ve Kabataş’ta deri pantolonlu adamlar türbanlı kadını taciz etti yalanları toplumun bir kesiminin daha iktidarın yalancılığını farketmesini sağladı.

Mart ayından beri Covit17 vaka ve ölüm sayıları ile ilgili yalan söyleyip bunu dünyada coronavirüs ile mücadelede en başarılı ülke yalanı ile süslemeleri, bir çok insanın virüsü hafife alıp hastalanması hatta ölmesi ile sonuçlandı. İktidarın “sağlık herkes için ücretsiz olacak ve herkes sağlık imkanına kavuşacak” yalanına inanıp hastaneye gidenler de, ya hastane kapılarından döndüler veya evlerinde ölümü bekliyorlar. 

Geçen sene ayçicek yağını 37 TL ye alanlar, bu sene yüzde 88 zam ile 70 TL alıyorlar. Çalışanlar ve emekliler enflasyonun yüzde 12 ye göre hesaplanmasına göre maaşlarına yapılan yüzde 6 lık zam ile bu büyük yalan ile ancak yüzleşiyorlar. Büyüme rakamları, enflasyon yalanı ile paralel gidiyor. İşsizlik ve istihdamı birlikte düşüren istatistik rakamları, oranları yüzde 35 lere vurmuş genç işsizlerin ekmek bulmasını kolaylaştırmıyor.

En büyük yalanlardan birisi Adalet ve Kalkınma Partisinin kendi ismindedir. Hukuğun esamesinin okunmadığı ve halkın yoksulluğa düştüğü bir durumda Adalet ve Kalkınma kelimeleri parti isminde çok çirkin sırıtmaktadır. Yakın zamanda Aile bakanının ülkede yoksulluk yoktur demesi ve bir AKP milletvekilinin kuru ekmek bulabilen aç değildir söylemi, yalanın AKP’de artık karargah kurduğunun bir göstergesidir.

İki seçim öncesi milli uçak göklerde panoları ile başlayan savunma konusundaki yalanlar Altay tankı ile sürmektedir. Aktif hale getirileceği söylenen S400’lerin hala ambarlardan çıkarılamaması başka bir hikayedir.

Seçimlerde 3600 Ek gösterge yalanı ile kandırılanların önümüzdeki seçimlerde hangi yalan ile ikna edilecekleri başlı başına bir muammadır.

Yoksulluktan insanların intihara sürüklendiği ülkede, İMF ye 5 milyar dolar borç verdik yalanı çok tutmamış, ancak insanlar kendilerine PTT kanalı ile her hafta 5 maske verileceği yalanına bir müddet inanmışlardır.

HES projeleri ve yabancı şirketlere verilen maden ruhsatları ile çöle dönen, otel için ormanların yakıldığı ülkede 2.5 milyar ağaç diktik yalanı çok göze batmaktadır. Herkesin yaşam tarzına saygılıyız, kimsenin yaşam tarzına müdahale etmeyeceğiz yalanları ise artık kaale alınmamaktadır.