Ve Çin Ay’dan materyal getirme misyonunu da başardı

Çin Halk Cumhuriyeti’nin Ay aracı Chang’e 5 Ay’dan materyal toplayarak dönme görevini başarıyla gerçekleştirdi. Çin’in uzay aracı Ay toprağı ve çakılları ile yüklenmiş olarak, 16 Aralık’ta Çin’e bağlı özerk İç Moğolistan bölgesindeki uzay üssüne iniş yaptı.

Chang’e 5 Ay aracı

Ay’dan materyal getirmek Çin’in uzaya ait olma projeksiyonunun en önemli ve tarihsel başarılı adımlarından birini oluşturdu.
Bu bağlamda son gerçekleşen Ay görevi, Sovyetler Birliği’nin 1976’da gerçekleştirdiği ve 170 gram materyal ile Ay’dan geri dönen Luna 24 göreviydi.  Chang’e 5’in ise yaklaşık 2 kilogram kadar malzeme getirmesinin planlandığı açıklanmıştı.

Dört modülden oluşan ve 8. 200 kg ağırlığında olan Chang’e 5 aracı 23 Kasım’da fırlatıldı ve beş gün sonra Ay yörüngesine ulaştı. Dört modülden ikisi, yani bir iniş aracı ile ona bağlı bir tırmanma aracı, 1 Aralık’ta Ay’ın Fırtınalar Okyanus bölgesinde bulunan volkanik Rümker dağı yakınlarında inişini gerçekleştirdi.

Güneş enerjisi kullanan iniş aracı kameralar, yer radarı ve görüntüleme spektrometresi ile donatılmıştı. Ancak iniş aracının asıl amacı örnek toplamaktı ve sonraki iki günde bu işi yoğun bir şekilde hem yüzeyden hem deyüzeyin 2 metre altından materyal toplayarak gerçekleştirdi.

Chang’e 5, adını Çin mitolojisindeki Ay tanrıçasından alıyor.  Chang’e 5’in başarısı ile birlikte Çin, Ay’dan materyal getiren üçüncü ülke oldu. Diğer iki ülke ise Sovyetler Birliği ve Amerika Birleşik Devletleri’dir.