Vatan Partisi yöneticileri FETÖ ŞEFLERİNİN AVUKATI ÇIKTI

Ergenekon tertibinde, Türk Ortodoks Kilisesi Sözcüsü Sevgi Erenerol ile gazeteci Vedat Yenerer’in avukatı olan Vural Ergül, Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcıları Avukat Mehmet Cengiz ile Avukat Nusret Senem’in FETÖ sanıklarının avukatlığını yaptıklarını öne sürdü.

Eskimiyen Haber

Ergül, Cengiz ve Senem’le ilgili iddialarını kanıtlayan belgeleri Twitter sayfasında açıkladı.

Vural Ergül, Twitter sayfasında şunları yazdı:

“ Vatan Partisi üyesi avukatlar FETÖ davalarına avukatlık yapar mı?

“Haklı ve yaygın kanaat ‘yapmazlar’…

“Nasıl olur da VP’li avukatlar, Bylock için CGNAT kayıtlarının delil olamayacağını, operatör kayıtları olmaksızın BTK kayıtlarına itibarla mahkumiyet tesis edilemeyeceğini savunur?

“Hasılı Vatan Partili, FETÖ avukatı olur mu?

“Bal gibi olur hem de!

“Hem de en üst düzey partililer olarak Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcıları düzeyinde!

“Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcıları avukatlar Mehmet Cengiz ve Nusret Senem’in FETÖ davaları aldığına kim inanır?

“Aydınlıkçılar, bu kere 3 kuruş için FETÖCÜ’leri savunursa, bu ne perhiz bu ne lahana turşusu demez misiniz?

“Neyse uzatmadan belgelerini yayınlayayım; İşte belgeleri bunlar…

 “Şimdi Partili avukatların  FETÖ davalarından kazandığı paradan Vatan Partisi’ne bağışta bulunmamaları mümkün mü?

“Bu durumda onların mantığına göre VP aldığı bağışla, FETÖ’den kazanılan parayla murdar olmuyor mu?

“Yani Vatan Parti’nin kursağına FETÖ parası girmiş olmuyor mu?

“Öyleyse Vatan Partisi de, partili avukatlar da birer helal olsunu, ilkeli adamlar, ilkeli parti denilmeyi hak ediyorlar değil mi?

“Ki kamuoyunca bilinmeyen diğer VP’li avukatlardan hiç söz etmiyorum bile!”

BEŞTEPE KARARGÂHI DAVASI

FETÖ’nün darbe girişimi sırasında Jandarma Genel Komutanlığı Beştepe Karargahı’ndaki eylemlerle ilgili 244 sanık yargılandı. Sanıklardan biri de Kurmay Yarbay Yasin Kayabaşı.

“Kurmay Yarbay Yasin Kayabaşı, 533 563 40 77 sayılı GSM hattı ve 35970305304968 imei nolu cihaz ile 05/11/2014 tarihinden itibaren bylock kullandığı, Jandarma Genel Komutanlığı’nda bulunduğu, şüphelinin rehin alınan müştekilerin bulunduğu salonun girişine geldiği, şüpheli genel sekreterlik koridorunda silahlı olarak dolaştığı, şüphelinin karargahın diğer kısımlarına da silahlı ve üniformalı olarak gittiği belirlenmiştir.”

Jandarma Genel Komutanlığı iddianamesinde Yarbay Kayabaşı böyle tanıtılıyor.

İddianamedeki ByLock kullandığına dair tespitle ilgili de savunma yapan Kayabaşı, “ByLock kullanmadım. Programın adını cezaevinde öğrendim” şeklinde savunma yaptı.

Oysa iddianamede, örgütün sivil imamları ile karargahta kritik konumdaki rütbelilerin de aralarında bulunduğu 40 şüphelinin “ByLock” kullanıcısı oldukları yer aldı. “Bylock”u kullandıkları belirlenen şüpheliler arasında Kurmay Yarbay Yasin Kayabaşı’nın da adı geçiyor!

JANDARMA GENEL KOMUTANLIĞI DARBE GİRİŞİMİ DAVASINDA KARAR

Davanın karar duruşması, Ankara 23. Ağır Ceza Mahkemesince, Sincan Ceza ve İnfaz Kurumları Kampüsü’ndeki duruşma salonunda görüldü. 26 Haziran 2020 günü karar verildi. Darbe girişimi sırasında karargâh çevresinde 8 kişinin şehit edilmesinden sorumlu oldukları gerekçesiyle Ahmet Özcan, Bülent Ak, Cemal İyigün, Erdal Karlıdağ, Erdoğan Çiçek, Erkan Öktem, Hakan Güler, Halil İbrahim Yıldırım, Muharrem Demirkale, Özkan Yılmaz, Süleyman Karaca, Şükrü Demirtürk, Tuncay Koçak, Yasin Kayabaşı ve Yusuf Köz, 8’er kez ağırlaştırılmış müebbet hapse çarptırıldı.

KAYABAŞI’NIN AVUKATINI YETKİLİ KILAN MEHMET CENGİZ

Yasin Kayabaşı’nın avukatı Özgür Emre Ateş. Vural Ergül’ün açıkladığı bir belgede, Ateş’i Kayabaşı’nın avukatı olarak yetkili kılanın Mehmet Cengiz olduğu açıklanıyor.

Cengiz, halen Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcılığı görevini yürütüyor.

Kararda, 17 sanığa aynı suça yardım ettikleri gerekçesiyle 12 yıl 6’şar ay hapis cezası verildi. Bu sanıklardan biri de Üsteğmen Bora Polat’tı.Bora Polat’ın avukatı ise Nusret Senem’di.

ERDOĞAN’A SUİKAST GİRİŞİMİNE İLİŞKİN DAVADA KARAR

15 Temmuz’daki darbe girişimi sırasında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Marmaris’te kaldığı otele saldırı düzenleyen 43’ü tutuklu, 46 sanığın yargılanması, Muğla 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapıldı. Eski pilot üsteğmen Haydar Murat Özden 3 kez ömür boyu hapis cezası aldı.

Kararın ardından sanıklar, İzmir Bölge Adliye Mahkemesi’ne başvurdu. Bölge Adliye Mahkemesi, eski pilot üsteğmen Özden’e verilen 3 kez ömür boyu hapis cezasını onadı.

Yargıtay 16. Ceza Dairesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a suikast girişimine ilişkin davada, FETÖ’nün suikast timine verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezalarını 22 Mart 2019 günü onadı.

Haydar Murat Özden’in avukatı da Mehmet Cengiz’di.

YAVERLERİN AVUKATI KİM?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kaldığı otelin yerini suikast timine bildirmekle suçlanan Cumhurbaşkanlığı eski kara, hava ve deniz yaverlerinin de aralarında bulunduğu 5 sanık, yargılandıkları Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi’nce tahliye edildiler. Yaverler hakkında 20 yıl hapis cezası isteniyordu.

Daha sonra Cumhuriyet Savcısı Mehmet Fatih Özdemir, “delil durumu”, “suçun vasıf ve mahiyeti”, “kuvvetli suç şüphesinin varlığı” ve “kaçma şüphesi” gerekçesiyle tahliye edilen 5 sanığın yeniden tutuklanması talebiyle mahkemeye itiraz etti.

Buraya kadar her şey normal…

Ancak birçok medya organında “15 Temmuz’da Erdoğan’ın yerini söyleyen 3 yaver tahliye edildi” başlığıyla yer alan haberlere tanınmış bir avukat tarafından yapılan itiraz durumu oldukça farklılaştırıyordu.

O tanınmış avukat; “Dava dosyasını bilerek söylüyorum: 4 yıldır tutuklu olan bu 3 yaver hakkında FETÖ’cü veya darbeci olduklarını gösteren hiçbir delil yoktu! Başyaverin ihaneti nedeniyle 3 yaver de suçlu zannediliyordu. Bugün geç de olsa tahliye edilmiş olmaları hukuka uygun” diyordu.

O tanınmış avukat Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Avukat Ceyhan Mumcu’ydu. Mumcu, davada yargılanan yaverlerden Erkan Kıvrak’ın avukatıydı!

***
Öte yandan FETÖ davalarının kimi deneyimli ve karşı görüşten seçilen avukatlarına çok büyük miktarda meblağlar ödendiği bilgisi de mevcut.

Vural Ergül’ün twitleri: