Kimbilir böyle daha kaç tesis var?

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in soru önergesi, temeli 2019 da Niğde’nin Bor ilçesinde Enerji Bakanı Fatih Dönmez tarafından atılan ‘süper teşvik’li tesise iki yıldır tek çivi çakılmadığını ortaya çıkardı.

6 ay içinde üretime geçeceği açıklanan Türkiye’nin ilk entegre güneş paneli üretim tesisi güya ilk aşamada 1500 daha sonraki yıllarda ise 5 bin kişiye iş imkanı yaratacak, yıllık 1 GW güneş panel üretecekti.

Tesisle ilgili soru önergesinde Gürer, Niğde Bor ilçesinde Karma Organize Sanayi Bölgesi’nde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in de katıldığı törenle temeli atılan tesisin hangi aşamada olduğunu sordu.

Gürer, “Altı ay içinde faaliyete geçeceği açıklanan ve 2 yıldan fazla zaman geçmesine rağmen sadece temeli atılan tesisin faaliyete geçmeme nedeni nedir? Süper teşvik alacağı belirtilen 19 firma arasında yer alan bu firmaya teşvik ödemesi yapılmış mıdır? Tesis yapımının başlama tarihi ne zamandır? Bakanın temelini attığı bir inşaatın iki yıldır temeli atılmış durumda olmasının nedeni nedir? Bakanlığın temel attığı ve günümüzde inşaatı başlamayan başka yatırımları var mıdır?” şeklindeki sorularına yanıt verilmesini istedi.

TOPU BAŞKA BAKANLIĞA ATTI

Gürer’in soru önergesine yanıtlayan Enerji Bakanı Dönmez, topu Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na attı. Soruların Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nca yanıtlanması gerektiğini ileri sürdü. Bakanlıklarınca temeli atılan ve inşaatı başlamayan bir tesisin bulunmadığını belirten Enerji Bakanı attığı temele ise hiç değinmedi.

Önerge sahibi Gürer temel atma törenine Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in de bizzat katıldığını, törende yapılan konuşmalarda, Türkiye genelinde yüzlerce milyon dolarlık ‘Süper Teşvik’ alacak 19 firmanın bulunduğu, bu firmalar arasında temeli atılan tesisinde bulunduğunu belirtti. Gürer, “Seçim öncesi gelip, törenle temel atan Bakan, temel için tek kelime etmiyor. Bakanlığının temelini attığı yatırımları sormuyorum ki Bakana attığınız temel ne oldu diye soruyorum. Tam bir AKP klasiği, sorunun cevabını vermek yerine çarpıtarak yanıt veriliyor” dedi.

Niğde Bor’da unutulan temel geçtiğimiz aylardaki benzer bir başka olayı akla getirdi.

YERİNDE YELLER ESEN BARAJ!

Ancak Aziz Nesin’in öykülerinde, Şener Şen’in komedi filmlerinde rastlayabileceğiniz şaşkınlık verici bu olayda ise bu kez temeli 2017’de atılan bir baraj söz konusu idi.

Çankırı’daki Devrez Kızlaryolu Barajı…Barajın temeli 17 Aralık 2017’de törenle atılmıştı. Törene dönemin, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Çankırı Valisi Hamdi Bilge Aktaş ve AKP milletvekilleri katılmış, törende yaptığı konuşmada Bakan Eroğlu, ‘’Devrez Barajı Çankırı’nın yıllardır hasretle beklediği bir barajdır. Su biriktirme hacmi 103 milyon metreküp olacak” demişti.

CHP’li 4 milletvekilinin ortaya çıkardığı yerinde yeller esen barajın 450 milyon liraya mal olacağı ve 156 bin dekar araziyi sulayacağı açıklanmıştı.