Seçim Yazıları-1… Seçim Yaklaşırken AKP’nin Söylemi

Bir seçimin kurtuluş savaşı olması için bu savaşı veren partinin ajandasının ülkenin mevcut anayasasından farklı olması gerek. Bir zamanlar türban özgürlüğü için mücadele verenlerin şimdi giysi üzerinden vatandaşlar arasında ayrım yapması hem ilginç hem de dikkat çekici.

METİN CENGİZ

Erkendi, normaldi derken seçim sathına girmiş bulunuyoruz. Siyasi partiler de yavaş yavaş nasıl bir politika izleyeceklerinin sinyalini vermeye başladılar. Aslında anayasaya göre tarafsız olmaları gereken, AKP’nin en yetkili ağızlarından duyduklarımız, seçimlerde iktidar partisinin sert bir muhalefet yürüteceğini gösteriyor.

Ne dediler?

Önce Cumhurbaşkanı, partisinin seçimler yaklaşırken nasıl bir siyaset izleyeceğini, Sivas’ta yaptığı açıklamalarda, 2023 seçimlerini ima ederek şu sözlerle duyurdu: “Memlekette her seçim bir bakıma kurtuluş savaşıdır.” Tam bu sözlerle hem seçimlerin kendisi için taşıdığı öneme hem de iktidarda olmanın kendisi ve partisi için taşıdığı öneme dikkat çekti. Oysa bir seçimin kurtuluş savaşı olması için bu savaşı veren partinin ajandasının ülkenin mevcut anayasasından farklı olması gerek. Akla başka bir şey gelmiyor. Benzetme olarak bile talihsiz bir benzetme.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop ise kurtuluş savaşı metaforuyla işaret edilen ayrımcı politikayı şu sözlerle tamamladı. “Batıdaki gibi giyinenler kendilerini modern, zeki ve kültürlü zannediyorlar.” Bir zamanlar türban özgürlüğü için mücadele verenlerin şimdi giysi üzerinden vatandaşlar arasında ayrım yapması hem ilginç hem de dikkat çekici. Kendisi de batılılar gibi giyinen Mustafa Şentop’un ne ima ettiği düşünülürse gerçekten hem hayret verici hem tüyler ürpertici.

Zira kılık kıyafet devrimi yapmış özgür bir ülkede böyle bir konuşma ayrımcılık yapmanın da ötesinde vahim; zira taraftarlarından belli bir gruba hitaben yapılmış bir konuşma. AKP’lilerin yüzde 99’ından fazlası modern giyindiğine göre muhatap batı karşıtı köktenci gruplar.

Bunda amaç ne olabilir?

Bütün bu ve benzeri konuşmaların amacı, öyle gözüküyor ki,  AKP’nin seçimlerde taraftarını elinde tutmak, konsolide etmek (pekiştirmek, sağlamlaştırmak) için.

Önümüzdeki seçimler sert bir havada geçecek gibi görünüyor.