Salgınla derinleşen ortamda hazırlandı. “Bitmeyen Kriz” raflarda

Gazeteci-yazar Şenol Çarık’ın derlediği ve Halk Kitabevi etiketiyle yayınlanan “Bitmeyen Kriz”, bu süreçte yaşanan ekonomik krizi ve bunalımı ele alan kitaplardan biri.

 

Koronavirüs salgınının da etkisiyle bütün dünyadaki ekonomik tablo giderek ağırlaşırken bu tabloyu ortaya koyan makale ve kitaplar da peş peşe yayınlanıyor.
Gazeteci-yazar Şenol Çarık’ın derlediği ve Halk Kitabevi etiketiyle yayınlanan “Bitmeyen Kriz”, bu süreçte yaşanan ekonomik krizi ve bunalımı ele alan kitaplardan biri.

Kitapta Prof. Dr. Korkut Boratav, Prof. Dr. Bilsay Kuruç, Prof. Dr. Hayri Kozanoğlu, Prof. Dr. Duran Bülbül, Bilin Neyaptı, Kaan Öğüt, Haydar Lütfü Ejder, Ersin Dedekoca, Çetin Ünsalan ve Şenol Çarık’ın yazıları yer alıyor.
Sadece mevcut tabloyu yorumlamakla kalmayan kitap, konunun tarihsel arka plânı ve yapısal sorunlarıyla birlikte anlaşılmasına yardımcı oluyor, çözüm önerileri de sunuyor.

“Dünyadaki ekonomik tablo, Koronavirüs salgınıyla birlikte daha da ağırlaşıyor. İnsanlık kapitalizmin giderek daha da vahşileştiği emperyalizm çağında daralan makasın, acımasız dişlilerin arasında zor günler geçiriyor” denilen kitabın sunuşunda şunlar ifade ediliyor:

“Kriz bir karmaşadır ve her karmaşada bazıları kaybederken, bazıları kazanır…
Belirli tarihsel kırılma anlarında, eşiklerde hep krizler, büyük buhranlar yaşandı…
Savaşlar, gerilimler, çatışmalar, kıtlıklar, salgınlar, felaketler, afetler… Krizler daha da derinleşti…
Dünyadaki ekonomik tablo, Koronavirüs salgınıyla birlikte daha da ağırlaşıyor. İnsanlık kapitalizmin giderek daha da vahşileştiği emperyalizm çağında daralan makasın, acımasız dişlilerin arasında zor günler geçiriyor…
Bütün insanlığa yetebilecek düzeydeki kaynaklar neden küçük bir kesimin elinde toplanmakta?
Ekonomik krizin nedenleri nelerdir? Krizlerle yaşamak kaderimiz mi? Ekonomik kriz ve bunalımlar neden belli bir çevreyi etkilememekte, tersine onları zengin etmektedir?
Koronavirüs salgını ortamında giderek derinleşen ekonomik buhranın ortasında hazırlanan bu kitapta; değerli iktisatçıların ve yazarların makaleleri yer alıyor…”