Milas zeytinyağına AB’den coğrafi işaret ödülü

Milas zeytinyağı, Avrupa Birliği Coğrafi İşaret Ödülünü aldı. Milas zeytinyağıyla beraber ülkemizin AB’de coğrafi tescil alan ürün sayısı beşe yükseldi…

2017 yılında Milas Ticaret ve Sanayi Odası’nın Avrupa Birliği’ne gerçekleştirdiği başvuru sonucunda Milas zeytinyağının adı AB’nin coğrafi işaret siciline yazılarak 23 Aralık 2020 tarihli Avrupa Birliği Resmi Gazetesinde yayınlandı. Cumhuriyet’te yer alan habere göre, konuyla ilgili sosyal medya hesabından açıklama yapan Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, bu süreçte emeği geçen herkese teşekkür ederek, alınan coğrafi işaretle birlikte Milas Zeytinyağının marka değerinin artacağını ifade etti.

Kararın uzun zamandır beklenen ve çok sevindirici bir gelişme olduğunu kaydeden Başkan Tokat, “Dün yayınlanan Avrupa Birliği’nin resmi gazetesinde Milas Zeytinyağının Avrupa Birliği Coğrafi İşaret Ödülünü almış olduğu açıklandı. Bu sonucu dört gözle bekliyorduk ve nihayet dün sonuç olumlu olacak şekilde bildirildi. Milas Zeytinyağı AB’nin tescil etmiş olduğu ilk ve tek Türk zeytinyağı oldu.” dedi.

“TAM ANLAMIYLA BİR DEVRİMDİR”

Konuya ilişkin açıklama yapan CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin ise, “Milas zeytinyağına AB’den coğrafi işaret almayı başaran ilk ve şimdilik tek Türk zeytinyağı olması, sadece Milas için değil Türk zeytinyağı sektörü açısından da tam anlamıyla bir devrimdir. Çünkü yıllarca İtalyan, İspanyol ve Yunan zeytinyağı üreticilerinin elinde olan Avrupa zeytinyağı pazarında Türk zeytinyağının adı hiç de olumlu bilinmiyor, hiç de iyi anılmıyordu.  Milas zeytinyağının AB’den coğrafi işaret tescili almasıyla birlikte Avrupa’daki “Türk zeytinyağları rafinajlık yağlardır” tabusu da yıkılmıştır. Böylece Türk zeytinyağı için AB’in kapıları ardına kadar açılmıştır. Bunu başardığı için Milaslı zeytinyağı üreticilerine, onlara öncülük yaparak AB coğrafi işareti alınmasını sağlayanlara ne kadar teşekkür etsek azdır.” dedi.

AB TARAFINDAN TESCİLLENEN DİĞER COĞRAFİ ÜRÜNLERİMİZ

Milas zeytinyağının Avrupa Birliği Coğrafi İşaret Ödülü alarak tescillenmesinin ardından ülkemizde AB tarafından tescillenen ürün sayısı beşe yükseldi. Milas zeytinyağı dışında tescilli coğrafi ürünlerimiz: Antep Baklavası, Aydın İnciri, Aydın Kestanesi ve Malatya Kayısısı olmuştu…

Bu ürünlerin yanı sıra tescil süreçleri devam eden 18 coğrafi ürün başvurumuz da bulunmakta. TürkPatent’in verdiği bilgilere göre AB’de tescil süreçleri devam eden 18 coğrafi işaretimiz şunlardır: Afyon Pastırması, Afyon Sucuğu, Antakya Künefesi, Antep Fıstığı, Antep Lahmacunu, Bayramiç Beyazı, Çağlayancerit Cevizi, Edremit Körfezi Yeşil Çizik Zeytini, Gemlik Zeytini, Giresun Tombul Fındığı, İnegöl Köfte, Kayseri Mantısı, Kayseri Pastırması, Kayseri Sucuğu, Maraş Çöreği, Maraş Tarhanası,  Milas Yağlı Zeytini, Taşköprü Sarımsağı.