Katil “intihar” etti, dava düştü, failler meçhul kaldı…

Üç yıl önce Antalya’nın Finike ilçesine bağlı Kızılcık Yaylası’ndaki evlerinde vahşice öldürülen çevreci çift Ali-Aysin Büyüknohutçu cinayetinde adalet kayıplara karıştı.

Ali Ulvi-Aysin Büyüknohutçu

Ali ve Aysin Büyüknohutçu, Ekoloji Birliği’nin internet üzerinde düzenlediği toplantıda anıldı.

Öncesinde cinayetlerle ilgili #ÇevreciÇifteAdalet hashtag’i ile bir sosyal medya etkinliği gerçekleştirildi. Gönderilen çok sayıda mesajla cinayetlerin aydınlatılarak ve arkasındaki azmettiricilerin bulunması istendi.

Katılımcıların zoom üzerinden bağlandıkları toplantıda konuşan Ekoloji Birliği eşsözcülerinden Süheyla Doğan, Büyüknohutçu çiftini anma toplantısını Corona salgını nedeniyle mezarları başında gerçekleştiremediklerini belirtti. Ekoloji Birliği eşsözcülerinden Coşkun Özbucak tarafından okunan basın açıklamasında ise “Bu cinayetleri araştırmayan, cezasız bırakan karar vericiler de en az azmettiriciler kadar suçlu.  Bir dalı, bir canı, bir endemik çiçeği, nesli tehlike altındaki bir böceği korumak için çırpınanlara her fırsatta sesini yükselten, kanun sopasını sallayan, para gücüyle boğmaya çalışan bir sermaye düzeni bu cinayetlerin asıl failleri…” denildi.

AV. KOÇ: SANIĞIN İNTİHARI KUŞKULU

Davanın, alel acele kapatılan bir siyasi dava olduğuna dikkat çeken Büyüknohutçu’ların kızı Emine Büyüknohutçu da üç yıldır aydınlatılamayan bu davanın peşini bırakmayacaklarını vurguladı.

Toplantıda söz alan Büyüknohutçu’ların avukatı Tuncay Koç ise, tetikçinin Alanya cezaevine sevk edilmesinden sonra ölü bulunması ve ölümünün intihar olarak açıklanmasının kuşkulu olduğunu belirtti. Soruşturmanın  derinleştirilmesi gerektiğini bunun da ancak kamuoyunun baskısıyla olabileceğini vurgulayan Koç, “Biz bu intihar dosyasının da esas dosyaya eklenmesini talep ettik. Ancak mahkeme bunu gerek görmedi. Hazırlık soruşturması savcılıkça iyi yürütülmedi. Katil zanlısını mermer ocağı patronu ile yan yana gören tanıkların ifadeleri, komşuların ifadeleri derinliğine araştırılmadı. Cep telefonu HTS kayıtları incelense Ali Ulviye yönelik daha önce yapılan tehditler ortaya çıkarılabilecekti. Bu da yapılmadı. Yine cinayet silahı ile ilgili bir inceleme yapılmadı” dedi.

Toplantıda daha sonra Hakan Tosun tarafından hazırlanan Büyüknohutçu çiftini anlatan kısa film gösterimi izlendi.

AZMETTİRİCİYİ İŞARET EDEN MEKTUP

9 Mayıs 2017’de Antalya’nın Finike ilçesindeki Kızılcık Yaylası’ndaki evlerinde katledilen çevreci Ali Ulvi-Aysin Büyüknohutçu çifti cinayetinin katil zanlısı Ali Yamuç’un, cinayeti azmettirenlere yönelik olduğu anlaşılan bir mektubu kendisini ziyaret eden eşine verdikten kısa süre sonra daha güvenlikli diye gönderildiği Alanya Cezaevi’nde intihar ettiği açıklanmıştı. Sanığın kuşkulu ölümünün ardından cinayete yardım ve yataklık etmekten tutuklanan zanlının eşi Fatma Yamuç da, 17 Nisan 2018’de Elmalı Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmanın ardından beraat etmişti.

Ali Yamuç, cinayetin işlendiği bölgedeki bir mermer ocağının sahibine işaret eden mektupta, “Sn… anlaşıp konuştuğumuz gibi eğer 10 gün içersinde 100 bin TL parayı eşim olan (Fatma Yamuç’a) vermez iseniz Ali Ulvi Küçüknohutçu ve eşi Aysin Küçüknohutçu cinayetinden en az benim kadar sorumlu olursunuz. Bana vaad ettiğiniz ödemeyi yapın. Aksi takdirde mahkeme gününde isminizi savcılığa altın harflerle yazdırmaktan zevk duyarım”diyordu. Cinayetle ilgili birçok soru ise yanıtsız kalırken alelacele kapatılan dava dosyası Yargıtay’da bekliyor.