Kartlar açıldı

Bu utangaç başlayıp doğal gidişatı ayrılığa varan şarkıyı bu ülkedeki herkes bilir; “ayrılsak da beraberiz”: İyi madem berabersin bu ayrılıkçılık neden?

Siyaset ortamı gittikçe ısınıyor. Muharrem İnce’nin “ben öyle bir şey demedim” sözü, “ayrılsam bile CHP içindir”den Sivas’tan başlayacak “Bin Günde Memleket Harekatı”na dönüştü. Bu utangaç başlayıp doğal gidişatı ayrılığa varan şarkıyı bu ülkedeki herkes bilir; “ayrılsak da beraberiz”: İyi madem berabersin bu ayrılıkçılık neden? 

Parti içi demokrasi, seçimlerde ilkelere uyulmaması ve benzeri olaylar, bir partilinin partiyi, üstelik de genel kurul seçimleri yeni yapılmış bir partiyi bu şekilde hedef almasına sebep olmalı mı? Parti içinde bütün yollar kapalı mı? Partinin gidişatını beğenmemek parti içi mücadele yerine bölünmek şart mı? Ayrıca zamanı mı?

Hiç sanmıyorum.

Nitekim Muharrem İnce gerekçelerini sıralarken dişe dokunur bir gerekçe getiremiyor ve sonunda Atatürkçülüğe sığınıyor. 

Muharrem İnce’nin açıklamalarından da anlaşılacağı üzere bu buram buram kişisel hesaplar üstüne geliştiği görülen ve Kılıçdaroğlu-İnce maçı gibi görünen atağı iktidarı da şahlandırdı. Erdoğan partisinden ayrılıp parti kuran Babacan, Davutoğlu ve arka sahada ağır abiliği seçen ama CHP ile de “al gülüm ver gülüm” oyunu oynayan Gül’ü hedefledi, “tarihin tozlu sayfalarında yerlerini aldılar” diyerek. 

Bu gelişmelere elbette Bahçeli’nin değerlendirmelerini ve Erdoğan’ın da sıcak baktığı, Meral Akşener’e “Evine dön” çağrısını eklemek lazım. 

Berat Albayrak’ın belirsiz bir gelecek için çizdiği, gelecek bilimcilere göz kırpan pembe tablosu ise bir iki yandaş prof. dışında pek alıcı bulmadı.

Seçimler yaklaştıkça ayak oyunları ve ataklar da çeşitlenip hızlanıyor. 

CHP içinde ne olur? Muharrem İnce’nin memleket harekatı parti içini mi hedefliyor yoksa iktidarı mı, göreceğiz. İktidar için yaptığı ve mümkün gördüğü 50+1 hesabının iktidara mı yoksa muhalefet ittifakına mı yarayacak, göreceğiz. Ama herkes CHP oylarının tam da arttığı, ittifaklarıyla 50+1’i aştığı ve iktidara her zamankinden daha çok yaklaştığı bir dönemde Muharrem İnce’nin atağının Cumhur ittifakına yarayacağı görüşünde.

Muharrem İnce’nin solda hiçbir heyecan yaratmaması, iktidarın dümenindeki CNN ve birkaç yazarın pompalamasıyla duyurulduğu da gözlerden kaçmıyor. 

Kılıçdaroğlu-İnce maçının sonu eylülde anlaşılacak. Muharrem İnce’nin çalımlarının amacı da.

Şiirli günler dilerim