Güney Afrika hakkındaki bilgilerimizi güncelleme zamanı

Belki de çoğumuz için bu eşsiz ülke ve coğrafya üzerine bilgilerimiz Mandela ile başlayıp, yine onunla bitiyor. Oysa dünya Güney Afrika için de dönüyor.

 

 

Gezi yazılarıyla büyük beğeni toplayan Güliz Elal, yeni kitabı “Güney Afrika: Gökkuşağı Ülkesi”nde bilgilerimizi güncelliyor.

Yeni İnsan Yayınevi’nin gezi-inceleme serisinden yayınlanan Güney Afrika: Gökkuşağı Ülkesi, herhangi bir gezi kitabı olmanın ötesinde Güney Afrika Cumhuriyeti ülke tarihi, çok çeşitli etnik yapı, dil ve inançları kapsayan kültürleri ve doğa koruma politikaları gibi konularda verdiği bilgilerle dikkat çekiyor.

Kitapta, ülkenin karmaşık ve sancılı tarihine dalıyor, üç başkenti, yaşayan sayısız dili ve inancı olduğunu öğreniyor, olağanüstü doğal güzelliklerine hayran kalıyorsunuz.

Aparteid rejimini ve yüzyıllarca süren sömürü ve ayrımcılığın toplum ve bireyler üstündeki etkilerini irdeleyen yazarın notlarında, ülkemizin yakın tarihini anımsamamak ve hüzünlenmemek elde değil.

Bunca çok çeşitliliği aktarmak için de engin bir gezi deneyiminin yanı sıra, akademik çalışma disiplinine sahip olmak gerekiyor. Yazarın keskin gözlemci ruhu, duru ve sürükleyici dili bir yana, ister yabanda ister şehirde insanların içinde yaşadığı karşılaşmaları çözümleme yeteneği, esere ayrı bir derinlik kazandırıyor.

Güliz Elal, defalarca gittiği Güney Afrika’nın değişik bölgelerine yaptığı gezileri kaleme alıyor. Bu sayede Gökkuşağı Ülkesi’nin yaban hayatının yanı sıra doğa korumadaki kararlılıkları, güncel politik meseleleri, kültür ve gelenekleri, çok renkli ve çok dilli bir toplumsal yapının nasıl mümkün olduğunu gösteriyor.

Güliz Elal, uzun ve başarılı akademik geçmişine, 2017’de Yeni İnsan Yayınevi’nden çıkan Afrikaname ile farklı bir pencere açmıştı.

Psikoloji alanındaki birikimiyle, gezilerinde karşılaştığı doğal hayat ve kültürleri yeniden yorumlayan metinler üretmişti.

Prof. Dr. Güliz Elal İzmir Amerikan Koleji’nden mezun olduktan sonra Liverpool Üniversitesi’nde psikoloji eğitimi aldı ve Klinik Psikoloji doktorasını tamamladı. Akademik kariyerine Liverpool Üniversitesi’nde başladı, Boğaziçi Üniversitesi’nde devam etti ve İngiltere’nin Plymouth şehrinde tamamladı. Yirmi yıldan uzun bir süre akademisyen ve klinisyen olarak çalıştıktan sonra, yeni bir kulvarda yürümeye karar vererek gezi yazıları yazmaya ve doğa fotoğrafları çekmeye başladı. Akademik hayatı boyunca edindiği araştırma, analiz, gözlem ve yazma alışkanlıkları, seyahat tutkusuyla birleşerek gezi edebiyatında biraraya geldi. Elal, kitap çalışmalarının yanı sıra çeşitli dergilere gezi yazıları yazıyor.

 

 

Güney Afrika: Gökkuşağı Ülkesi,

Prof. Dr. Güliz Elal,

Yeni İnsan Yayınevi,

Ocak 2021, İstanbul.

 

 

 

 

 

PAYLAŞMAK İÇİN