Erdoğan’ın yeni taktiği

İktidar amacı doğrultusunda cesaretle ve kurnaz manevralarla ilerlerken muhalefet henüz ortak ve belirleyici bir ilkeler etrafında birleşmiş görünmüyor. Muhalefetin, temel hedefin Türkiye siyasetinin normalleşmesi ve başkanlık sisteminden kurtulmak olduğunu bildiği halde bunun öngördüğü demokratik bir siyasi çizgi izleyememesi büyük bir başarısızlık.

 

METİN CENGİZ

Erdoğan iktidara geldiği günden bu yana arkasındaki kitle desteğini canlı tutarak iktidarını sürekli güçlendirdi, adım adım bu günlere geldi.

Hukuki sınırları, amacı ve gücünü tahkim etmek için sonuna kadar zorladı, hukuk içinde hareket ettiğini savundu.

KABİNEYE SÜRPRİZ OLMAYACAK ATAMA

Bugün ise siyasi, ekonomik ve simgesel anlamda üç hamle yaptı.

Ama öncelikle HDP ve PKK özdeşleştirmesiyle HDP milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun milletvekilliği düşürüldü.

Günlerce kamunun nabzı ölçüldü. Muhalefetin tavrı gözlendi ve muhalefetin çok parçalılığından, belli bir ortak ilkede birlik sağlayamamasından ve getirdiği kararsızlıktan yararlandı.

 

Mecliste oy çokluğuyla Kocaeli vekili Gergerlioğlu milletvekilliğinden uzaklaştırıldı.

Yaşanan bu önemli siyasi hamleyi kabine değişikliği izleyecek. Böylece siyasi hamlesini tamamlamış olacak.

Kabineye damadın girmesi sürpriz olmayacak.

ÜÇ ÖNEMLİ İÇ SİYASET HAMLESİ

Peki bu siyasi hamleyi tamamlayan ekonomik hamleler ne?

Merkez Bankası Başkanı’nı görevden alıp yeni bir başkan ataması.

Ve elbette gazetelerin önemle duyurdukları, Kanadalıların altın arama sözleşmesinin yenilenmemesi…

Bu elbette olumlu bir adım, gazeteler de haklı, ama şu olacak; Cengiz Holding’e yeni bir kapı daha sunulacak. Bu hamle henüz gerçekleşmedi ama ayniyle vaki.

Simgesel anlamda ise İBB’den Gezi Parkı’nı alması ve İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesi.

Birbirini tamamlayan üç alanda önemli hamlelerdir bunlar.

DIŞ SİYASET MANEVRASI

Kabul etmek gerekir ki bu hamleleri yaparken dış politikada Amerika ve Avrupa Birliği ülkelerini hareketsiz kılacak önemli bir hamle daha yaptı. Yetkililerini, çözümü felç edilmiş, sorunlarıyla donmuş AB meselesini umut verici açıklamalarla görüşmek için masaya davet etti. Böylece daha önce duyurduğu yeni yasalar yapacağı şeklindeki açıklamalarıyla demokratik adımlar atacağı görüntüsü yaratarak dış siyaseti en azından iç siyasetteki hamleler açısından hareketsiz bıraktığı görüntüsünü yarattı.

Amerika’nın olan bitenleri izlerken yalnızca Gergerlioğlu hadisesi üstünde durup Erdoğan’ın yaptığı hamlelerin çok arkasında kalması Erdoğan’ın dış siyasetteki manevrasında şimdilik başarılı olduğunu gösteriyor.

MUHALEFETİN ORTAK İLKESİ YOK

Siyaset kızışmış görünüyor. İktidar amacı doğrultusunda cesaretle ve kurnaz manevralarla ilerlerken muhalefet henüz bir ortak ve belirleyici ilkeler etrafında birleşmiş görünmüyor.

Muhalefetin her parçasının, temel hedefin Türkiye siyasetinin normalleşmesi ve başkanlık sisteminden kurtulmak olduğunu derinden duyumsadığı ve bildiği halde bunu ortak bir ilkeye dönüştürememesi ve bu ortak ilkenin öngördüğü demokratik bir siyasi çizgi izleyememesi büyük bir başarısızlık.

Kılıçdaroğlu’nun yaptığı bu amaca kitlenmiş hamlelerin zaafiyet dolu yanlışlar içermesi de bundan.

Hatırlatalım: Ekmeleddin olayı bunlardan sadece bir tanesiydi.

Bakalım, gelecek çok şeye gebe.

PAYLAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ