Devrim düşü, yiğitlik ve devrimci siyaset

METİN CENGİZ

Ülkemizde 1980’li yılları yaşayan, bugün yaşları ortalama 55-70 olan ve solda yer alan birçok insan halen devrim düşüyle yaşıyor.

Geçenlerde doktorasını yapmış bir kadın arkadaşımın facebooktaki bir paylaşıma yaptığı “devrimden ben umudumu artık tamamiyle kestim” sözleri benim ilk cümlede yaptığım tesbiti doğruluyor. Zira benzeri sözlerle çoktandır karşılaşıyoruz. Gerçekten de arkadaşlarımızın çoğu bugünden yarına ha deyince devrim yapabileceklerini sanıyor. Bugün sözünü ettiğim arkadaşların gerek sosyal medyada ve gerekse medyadaki paylaşımlarına, makalelerine bakın, devrim düşünün nasıl onların zihinlerini damgalayıp güncele ilişkin düşünce üretmelerini engellediğini görürsünüz.

Elbette geçmişle dürüstçe yüzleşmemeleri, okumamaları, kendilerini güncellememeleri de etkin bu durumda. Kaldı ki devrim düşünü canlı tutmak güzel ama bu düşün her an gerçekleşebileceğini düşünerek güne, güncele ilişkin yorumlar yapmak başka. Söylemek bile fazla, ikinci durum bırakın oportünizmi, revizyonizmi, düpedüz şizofrenidir. Yarattığı düşsel dünyada yaşamak, gerçekle ilişki kuramamak, şizofrenik bir durumdur.

Halen Mahirlerle, Deniz Gezmişlerle, Kaypakkayalarla övünüp rüya görmek yiğitlikle devrimciliği birbirine fena halde karıştırmak demektir. Ki bu da çok farklı bir yazı konusudur ancak şu kadarını söyleyeyim, milliyetçilerin, dincilerin, arasında da yiğitliği övülesi birçok kişi vardır. Yiğitliğin devrimcilere ait bir olgu olduğunu düşünmek Bizanslıların Osmanlılar karşısındaki yiğitçe ve özverili çarpışmalarını görmemek durumuna benziyor. Lenin’e karşı savaşan beyaz Rusların önderi Aleksandr Kolçak az mı yiğit idi?

Devrim düşüne dönersek, bu düşün gerçek olabilmesi için iki temel koşulun olması gerekir:

1- Olgunlaşmış olması gereken “nesnel koşullar”; 2-“Öznel koşullar”. 

Bu iki durum mevcutsa devrim durumu hazır demektir. Yoksa kişi olsun veya parti olsun, vahim haller içindedir. Bugün sol partilerin, hareketlerin hem dünyadaki ve hem de ve özellikle ülkemizdeki durumu bu vahim hallerin içinde çeşitlenmektedir