ÇİN KÜBA YOLDAŞLIĞI 60 YAŞINDA

Raul Castro: “Çin’de sosyalizmin inşasında kazanılan başarıları kendi başarımız olarak takdir ediyoruz”

eskimiyen / Dış haberler

Çin – Küba diplomatik ilişkisinin kuruluşunun 60. Yılı simgesi

Çin Halk Cumhuriyeti ile Küba Cumhuriyeti ikili diplomatik ilişkilerinin 60. Yılın kutluyorlar.
Çin Devlet başkanı ve Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Başkanı Şi Jinping,
60. yıldönümünü kutlamalarında Küba Komünist Partisi Merkez Komitesi birinci sekreteri Raul Castro ve Küba Devlet Başkanı Miguel Diaz-Canel ile mektuplaştı.

30 Eylül 1965, ÇKP Başkanı Mao Zedung ve Çin Devlet başkanı Liu Şaoçi (sağdan ikinci ) Küba Yüksek Mahkemesi başkanı Enrique Hart başkanlığındaki Küba heyetini Beijing’de kabul ederken

Çin Devlet Başkanı yaptığı açıklamada, Çin ile Küba arasındaki dostluğa çok değer verdiğini ve iki ülkenin ebediyete kadar iyi arkadaşlık ve kardeşlik amacına yönelmeye hazır olduğunu söyledi.
Castro’ya yazdığı mesajda Şi, Küba’nın Çin ile diplomatik ilişkiler kuran ilk Latin Amerika ülkesi olduğunu ve son 60 yılda ikili ilişkilerin uluslararası durumun bütün değişimlere rağmen giderek daha da güçlendiğini belirtti.
Şi, Çin ve Küba arasındaki karşılıklı güvenin derinleştirilmesine ve ikili pratik işbirliğinin verimli sonuçlar vermesine değindiği mektubunda, iki ülkenin COVID-19 salgınına karşı birlikte savaşarak dostluğu daha üst seviyeye çıkardığını belirterek, 60 yıldan beri Çin ve Küba’nın karşılıklı anlayış, karşılıklı samimi güven ve karşılıklı destekle derin bir dostluk kurduğuna vurgu yaptı.
Son yıllarda, Çin-Küba dostu işbirliği, her iki ülkenin halkına somut faydalar sağlayan Kuşak ve Yol Girişimi projesi altında aktif işbirliği de dahil olmak üzere, çok yönlü bir şekilde derinleşiyor.

İki efsane devrimci; Che Guevara Çin ziyaretinde, Çin Halk Cumhuriyeti başbakanı ve Çin Devrimi’nin 2 numaralı kişiliği Cu Enlay ile 1965

Raul Castro ise mesajında Küba’nın Çin ile diplomatik ilişkiler kuran ilk Latin Amerika ülkesi olduğunun altını çizdi ve kardeş Çin, Çin Komünist Partisi ve Çin halkıyla her zaman samimi dostluk sürdürdüklerini ve güvendiklerini belirttiği mektubunda şu vurguları yaptı:
Küba, Çin’e sıkı desteği için teşekkür ediyor ve Küba ile Çin arasındaki 60 yıllık dostluğun nesilden nesile aktarılacağını ve sonsuza kadar süreceğine tamamen inanıyor.
Küba Devlet Başkanı Diaz-Canel ise kutlama mesajında, iki ülke arasındaki yakın dostluğun tüm zamanların zorlu sınavlarını birlikte aşmaya dayandığını ve her iki tarafın da birbirlerinin sosyalizmin inşasındaki başarılarını kendi başarıları olarak takdir ettiklerini söyledi.
Başkan Diaz-Canel, hem Küba hem de Çin’in birlik ve işbirliğine, insanların hayatlarını kurtarmak için kaynakları bir araya getirmeye, bilimsel önleme ve kontrol önlemleri almaya ve uluslararası alanda işbirliği yapmaya kararlı olduklarını söyledi.
Küba Devlet Başkanı, Küba’nın iki ülke arasındaki uzun dostluğu sürekli olarak pekiştirmeye ve çeşitli alanlarda ikili işbirliğini genişletmeye istekli olduğunu söyledi.
Başbakan Marrero ise Küba hükümeti ve halkı adına Çin’i en içten kutladığını, ve Küba’nın Çin ile ekonomik ve ticari işbirliğini derinleştirmeye ve daha üst seviyeye taşımaya hazır olduğunu söyledi

15 Nisan 2001, Küba Devlet Başkanı Fidel Kastro Çin Devlet başkanı Jiang Zemin’i Varadero Havaalanında karşılarken. ( telif: AFP PHOTO/Adalberto ROQUE AFP via Getty Images)

*
Çin Halk Cumhuriyeti ile Küba arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasının 60. Yılında iki ülkede de çok sayıda karşılıklı kültürel, sanatsal ve sportif etkinlikler örgütlendi.

60. Yıl kültürel galası. Küba vokal gurubu Beijing gösterisinde
60. Yıl etkinliklerinde Kübalı çocuklar Çinli çocuklarla şarkılarını paylaşıyor