Çevreciler Erdoğan’a seslendi: Vandal değil yaşam savunucusuyuz!

Ekoloji Birliği, Eskişehir Eti Maden İşletmeleri açılış töreninde çevrecileri vandallık ve provokatörlükle suçlayan Erdoğan’dan yağmacı sermaye şirketlerine değil, yaşamı savunanlara, halka, köylüye sahip çıkmasını istedi.

 Ekoloji Birliği, Eskişehir Eti Maden İşletmeleri Lityum Karbonat Üretim Tesisleri’nin açılış töreninde yaptığı konuşmada çevrecileri vandallık ve provokatörlükle suçlayan Erdoğan’a seslendi. Konuyla ilgili bir basın bülteni yayınlayan Ekoloji Birliği, “Vandal değil, yaşam savunucusuyuz”dedi.

 Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Eskişehir Eti Maden İşletmeleri Lityum Karbonat Üretim Tesisleri’nin açılış töreninde yaptığı konuşmada havasını, suyunu, toprağını savunanları hedef göstererek “vandallık ve provokatörlük” ile suçladığı belirtilen açıklamada, “Ekoloji mücadelesi, emek ve demokrasi mücadelesi ile birlikte geleceğine sahip çıkma mücadelesidir” dendi.

Açıklamada, Cumhurbaşkanı’nın öncelikle iklim krizini hızlandıran karbon salımına yol açan termik santrallar gibi ekolojik yıkım projelerini durdurması, susuzluğun ve kuraklığın iyice arttığı bu dönemde aşırı su kullanan ve hiçbir kamusal yararı olmayan ve doğayı tahrip eden metalik madencilik projelerini kapatması gerektiği vurgulandı.

Paris Anlaşmasının TBMM tarafından onaylanmasına destek vererek karbon salımını azaltıcı tüm tedbir ve önlemleri acilen yerine getirmesi istenen açıklamada, Cumhurbaşkanı’ndan Talan ve yağmacı sermaye şirketlerine değil, yaşamı savunanlara, halkına, köylüne sahip çıkması istendi.

Erdoğan Eskişehir’deki açılş törenin de yaptığı konuşmada çevrecileri hedef alarak “Türkiye’nin ve 83 milyonun tamamının faydasına olan enerji projelerimizin çevreci maskesi takmış vandallarla engellenmesine müsaade etmeyeceğiz. Vakitli ve etkili bilgilendirme çalışmalarıyla marjinallerin insanlarımızın zihnini bulandırmasına izin vermeyeceğiz” demişti.

 

Ekoloji Birliği’nin açıklaması şöyle:

 Bizler “vandal” değil, yaşam savunucularıyız!

 Ekoloji mücadelesi, yaşamı savunma mücadelesidir!

 Cumhurbaşkanı Erdoğan, Eskişehir Eti Maden İşletmeleri Lityum Karbonat Üretim Tesisleri’nin açılış töreninde yaptığı konuşmada havasını, suyunu, toprağını savunanları hedef göstererek “vandallık ve provokatörlük” ile suçlamıştır.

Ekoloji mücadelesi, emek ve demokrasi mücadelesi ile birlikte geleceğine sahip çıkma mücadelesidir.

Doğal kaynaklarımız sermayenin yoğun saldırısı altındadır. Sermaye de en büyük desteğini işbirliği yaptığı iktidardan almaktadır.  Ormanlarımız, yer altı kaynaklarımız, sularımız kısaca doğamız kapitalist sistem tarafından meta olarak görülmekte ve sömürülmektedir.

Ancak halkımız gerçekleri görmekte, köylerde ve yaşam alanlarında havasına suyuna toprağına sahip çıkmaktadır. Yükselen ekoloji mücadele karşısında da iktidar ve şirketler paniklemeye başlamıştır.

İktidar ve şirketler ekoloji mücadelesi verenleri kendilerince karalamaya, halkın gözünden düşürmeye çalışıyorlar, ama başaramayacaklar çünkü toprağına, suyuna geleceğine sahip çıkan halk oldukça kararlıdır. Verilen mücadele haklı ve meşrudur.

Emperyalist-kapitalist saldırıya karşı direnme hakkını kullanan halka ve ekoloji örgütlerine AKP Genel Başkanı Cumhurbaşkanı R. T. Erdoğan tarafından “çevreci maskesi takmış vandallar”, “arkası karanlık birçok marjinal” denmesini asla kabul etmiyoruz.

Cumhurbaşkanlığı makamında oturan bir kişinin halkının ve yaşamı savunanların yanında olması gerekir.

Cumhurbaşkanı öncelikle iklim krizini hızlandıran karbon salımına yol açan termik santrallar gibi ekolojik yıkım projelerini durdurmalı, susuzluğun ve kuraklığın iyice arttığı bu dönemde aşırı su kullanan ve hiçbir kamusal yararı olmayan ve doğayı tahrip eden metalik madencilik projelerini kapatmalı, Paris Anlaşmasının TBMM tarafından onaylanmasına destek vererek karbon salımını azaltıcı tüm tedbir ve önlemleri acilen yerine getirmelidir.

TALAN VE YAĞMACI SERMAYE ŞİRKETLERİNE DEĞİL, YAŞAMI SAVUNANLARA, HALKINA, KÖYLÜNE SAHİP ÇIK!

 EKOLOJİ BİRLİĞİ