Başkan Kim Olsun?

Gönül, emekten yana, hukuka saygılı ve yazının başındaki niteliklere sahip bir cumhurbaşkanı arzuluyor. Umalım ki, ülkemizin makus talihi değişsin, öncelikle ülkemizde ve bölgemizde barış olmasını isteyen bir Cumhurbaşkanı ile Cumhuriyetin yüzüncü yılını karşılayalım.

 

DR. ABDULLAH KÖKTÜRK

2023 seçimlerine iki yıla yakın bir süre olmasına rağmen başkanlık tartışması şimdiden başladı. Yeni başkanın sahip olması gereken niteliklerde öne çıkanlar şunlar;

Yeni başkanın,

En az yüksek lisans yapmış, tercihan doktora derecesine sahip,

Stratejik düşünebilen,

Öfkesini kontrol edebilen,

Şeffaf ve hesap verebilir yönetime inanmış,

Sorun çözme kabiliyeti gelişmiş,

En az bir, tercihan iki yabancı dil bilen,

Farklı fikirlere saygılı,

Eleştirilere açık,

Kibirden arınmış,

Hukukun üstünlüğüne inanan,

İnsan ve hayvan haklarına saygılı,

Emeğin yanında,

Çevreye duyarlı,

Devletin laik olması gereğini içselleştirmiş,

Ahlaklı ve erdemli olmasını istiyoruz.

Bunlar güzel dilekler. Ancak ne yazık ki yeni başkanımızın da bu niteliklerin çoğuna sahip olmayacağını biliyoruz. O zaman kötünün iyisi en uygun başkan adaylarını aramaya başlayalım.

Gazoz Olma Başkan Ol

Dünyada başarılı şampiyon sporcuların başkan adayı olması görülen bir şey. Son olarak, Filipinler’de şampiyon boksör Manny Pacquiao’ya adaylık teklifi götürüldü. Pacquiao, 8 farklı sıklette dünya şampiyonu olmayı başaran tek boksör.

Bizim de bir olimpiyat şampiyonumuz var. Mete Gazoz. Başkanlık seçimlerine kadar okuduğu Nişantaşı Üniversitesi’ni de bitireceği için üniversite tartışması da yaşanmayacağı düşünülebilir. Hem sloganı da hazır: “Gazoz Olma Başkan Ol”.

Ali Şen Başkan Türkiye Şampiyon

Mete Gazoz gibi, sloganı hazır diğer başkan adayımız Ali Şen. Sağlık sorunları elverirse ideal bir başkan olacaktır. Rusya ile olan iyi ilişkileri de kuzey komşumuzla aramızı sıcak tutacaktır.

Spor camiasından diğer bir başkan adayım Şenol Güneş. Başkanlık Güneş için felsefi görüşlerini değerlendireceği bir basamak olacağı gibi, her başarısızlığa kolayca mazeret bulup danışmanlarının işini kolaylaştıracaktır.

Pentagon’dan Emekli Bir General Başkan Olabilir

Yıllardır Türk siyaseti TSK ile beraber bölgedeki ABD amaçlarına hizmet ediyor. Bu planlara karşı çıkacak subaylar Balyoz ve Ergenekon tertipleri ile bertaraf ediliyor. Birçok asker bu amaçlar için Suriye başta olmak üzere hayatını kaybediyor. Stratejiyi ABD belirliyor, bizim başkana veriyor, o da TSK’ya iletiyor.

Arada birçok aracının olması işleri geciktiriyor, gereksiz insan para kaybına sebebiyet veriyor. Bu işler böyle yürüyeceğine ilk elden emekli bir Pentagon generalinin başkan olması ile sorun çözülebilir.

Erdoğan ile ABD’ye giden Sendikacılardan Biri Başkan Olsun

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD gezisine iş adamları ile birlikte bazı sendika liderleri de katıldı. İş adamları, yeni ortaklıklar ve yeni yabancı sermaye arayışı için götürüldü. Sendikacıların da Türkiye’deki ucuz işgücünü anlatmak ve ABD’li iş adamlarını ikna için götürülmüş oldukları düşünülebilir.

Bu sendikacılardan birisi başkanın işçi dostu ve sermaye yancısı olduğunu göstermek üzere başkan seçtirilebilir. Seçildikten sonra Beştepe Sarayı durumun anlamını göstermek üzere sarıya da boyanabilir.

Başkan Medyadan Olacaksa Hande Fırat Olsun

Türkiye’de geniş kitleleri maniple etmede medyanın önemli bir rolü var. Algı operasyonlarında, iktidarın beceriksizliklerini örtmede, yalanı doğru, doğruyu yalan göstermede, gerçekleri ters yüz etmede medyaya büyük bir görev düşüyor.

15 Temmuz gecesi Erdoğan’ı canlı yayına bağlayarak büyük bir iş başaran Hande Fırat, başkan medyadan olacaksa en büyük adaydır. Kadın olmasının avantajlarını da kullanarak ülkeyi demir yumrukla yöneteceğine inancım tam.

Sedat Peker Başkan Olsun

Son zamanlarda açıklamaları ile 40 yaş altının umudu haline gelen Sedat Peker başka bir başkan adayı olabilir. Peker, hukuktan, adaletten umudunu kesmiş geniş kitleler tarafından da desteklenebilir. KHK’lara direnecek olanları kendi yöntemleri ile ikna ederek işleri hızlandırabilir.

İktidar sonradan mafyalaşacağına, mafya iktidar yapılarak bu problem de çözülmüş olur. Peker’in Karadağ ve Kosova ile olan iyi ilişkileri ona gerekli olan üniversite diplomasını kazandırabileceği gibi, Türkiye’nin Balkanlara açılmasını da kolaylaştırabilir.

Müteahhit bir Başkan Olacaksa Adayım Mehmet Cengiz

Devletin ve ülkenin bir şirket gibi yönetilmesi gerektiği uzun zamandır kabul görüyor. Ülkeyi şirket gibi yönetmektense ülke yönetimini şirkete vermek daha makul gözüküyor. Limak , Kalyon, Cengiz, Kolin ve Makyol Holding içinden birisi en uygunu olacaktır.

Aldıkları kamu ihaleleri ile palazlanan bu beş müteahhitlik şirketi içinde öne çıkan Cengiz Holding’in patronu Mehmet Cengiz başkanlık için ideal müteahhit. Tek başına ülke yönetmesi sakıncalı görülürse beşli konsorsiyum olarak da ülkeyi yönetebilirler. Hem parsellemesi, hem de yönetmesi kolay olur.

Direkt Bir Hırsızı Seçelim

Eğer yukardaki seçenekler zor geliyorsa direkt bir hırsız veya dolandırıcı da seçilebilir. Hiç değilse seçilen kişinin baştan hırsız olduğu bilinir de, ona göre önlem alınabilir.

Bu hırsız ve dolandırıcılar içinde Çiftlikbank’ın sahibi “Tosuncuk” Mehmet Aydın en uygunu gibi gözüküyor. Mehmet Aydın olmazsa 2 milyar TL’ye yakın bitcoin ile yurt dışına kaçan Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özer de aday olabilir.

*

Yukarıda mizahi bir dil ile başkanlık tartışması yanında ülkenin durumunu kendi gözümden anlatmış oldum. Tabi ki gönül, emekten yana, hukuka saygılı ve yazının başındaki niteliklere sahip bir cumhurbaşkanı arzuluyor. Umalım ki, ülkemizin makus talihi değişsin, öncelikle ülkemizde ve bölgemizde barış olmasını isteyen bir Cumhurbaşkanı ile Cumhuriyetin yüzüncü yılını karşılayalım.