ABD, AB ve İsrail AKP İktidarının Düşmesini İstemez

İktidar rüyaları görenler AKP iktidarının arkasındaki güçleri iyi analiz edip ona göre strateji belirlemeli. Yoksa AB, ABD ve İsrail bölgede AKP’den daha iyi müttefik bulamayacaklarını biliyorlar

 

 

DR. ABDULLAH KÖKTÜRK 

Ekonomik kriz derinleştikçe anketlerde AKP ve Cumhur İttifakı oyları hızla düşmeye başladı. Bu gelişme iktidarın seçimle değişeceğine inanan muhalefet cephesinde heyecan yaratıyor. Ancak Türkiye’de seçimlerin iktidar değişiminde tek etken olmadığını bilenler anket sonuçlarına temkinli yaklaşmaya devam ediyorlar.

2002 yılından sonra Türkiye çevresinde yaşanan gelişmeler, AKP iktidarının bir proje olduğunu gösterdi. AKP iktidarı ABD’nin Irak işgaline yardımcı olduğu gibi, Libya’da Kaddafi rejiminin yıkılmasında da asli unsur oldu. AKP’nin Müslüman algısı Ortadoğu halklarında sempati yaratırken İsrail ve ABD’nin bölgede daha rahat hareket etmesini sağladı.

Suriyeli Sığınmacılar

 Son zamanlarda kendisini CHP’li, hatta daha solda gören birçok kişinin mülteci karşıtı, ırkçı, nefret suçu oluşturabilecek paylaşımlar yapmasını üzülerek izliyoruz.

Suriyeli sığınmacı sorunu BOP projesi kapsamında Suriye kuzeyinde, ABD İsrail güdümünde Kürt devleti oluşumu planının bir parçası idi. Ancak Suriye kuzeyinin demografik yapısı buna müsait değildi.

Önce İsrail’in yardımı ile Suriye sınırındaki mayınlı arazi temizlendi. Sonra AKP hükümetinin de yardımı ile Suriye karıştırıldı. Daha sonra ÖSO bölücü örgütü kurduruldu. Bu çatışmalar ile bölge halkı huzursuz edildi. Bir miktar Suriyeli Türkiye’ye geçti ama bu yeterli değildi.  Bu sefer İŞİD kurduruldu. İŞİD katliamlara başlayınca Suriyeliler kitleler halinde Türkiye’ye kaçtı.

AB tarafından bu sığınmacıların bakım masraflarının milyarlarca dolar ile fonlandığını biliyoruz. Büyük bir kısmı da ABD ve İsrail tarafından fonlanıyordur.

Bu sığınmacılar sınırda kurulan kamplarda kalsalar Suriye’de barış olduğunda dönebilirlerdi. Ama bunların Suriye kuzeyine geçmemeleri gerekiyordu. Bu sebeple büyük şehirlere göçmelerine izin verildi. AB ve ABD fonlarından maaş bağlandı evlere yerleştirildi. Çocukları okullara yazıldı. Erkekler de ucuz işgücü oluşturdu. Geri dönmeleri engellemek için vatandaşlık verilmeye başlandı. Türk sermayesi de memnundu. Ancak AKP’nin yanlış iktisat politikaları yüzünden işsiz kalanlara Türkiye’de muhalif aşırı sağ partilerin göstereceği güzel bir sebep oluştu.

Ümit Özdağ’ın Zafer Partisi de bu durumdan nemalanıyor. Bizim saf ulusalcılar da buna alkış tutuyor ve bu duruma alet oluyorlar.

Sığınmacıların Dönmesini AB-ABD ve İsrail İstemiyor

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, 2 hafta önce terör suçları için genel af sağlayan bir kanun hükmünde kararname çıkardı.

Ancak Suriyeli sığınmacıların ülkelerine dönmelerinin bu emperyalist planı bozacağını gören AB, ABD ve İsrail’in baskısı ile 1 milyar dolarlık ek bir fon sağlayacağını açıkladı. AB’den gelen açıklamalar ile sığınmacıları gönderip göndermeme konusunda AKP çelişkili açıklamalar yapmaya başladı.

Bu sorunda en az suçu olan sığınmacılar esasında. Bu bir oyun ise, enerji sığınmacı kovalamaya değil, bu oyunu bozmaya harcanmalı.

İktidar rüyaları görenler de AKP iktidarının arkasındaki güçleri iyi analiz edip ona göre strateji belirlemeliler. Yoksa AB, ABD ve İsrail bölgede AKP’den daha iyi müttefik bulamayacaklarını biliyorlar. Nihayetinde iş şaibeli seçim sonuçlarına bir çentik daha atılmasına kadar gidebilir. Benden söylemesi.

 

paylaşmanız için