14 Haziran’dan Sonra

Salı gününden itibaren bu konuyu herkes konuşacak. Biz dört gün önceden yazalım. Umudumuz yok ama, isteğimiz Erdoğan’ın Biden karşısında dik durması. Ancak Erdoğan siyasi olarak en zayıf döneminde. İktidarını sürdürmek için her teklife açık durumda. Bu durum stratejik olarak Türkiye’nin oldukça aleyhine

 

 

DR. ABDULLAH KÖKTÜRK

Şunun şurasında büyük buluşmaya dört gün kaldı. NATO zirvesinde planlanan Biden-Erdoğan görüşmesinden bahsediyorum. Dün akşam Tv kanallarında bu konu yoktu. Ya Sedat Peker konuşuluyordu veya Millet İttifakı üzerine polemikler vardı. Oysa önümüzdeki pazartesi akşamından itibaren gündem bu olacak. Çünkü düşündüğümüz şeyler olursa birçok konu eskisi gibi olmayacak. Bunlara sırayla bakalım.

S400’ler Hurdaya Çıkabilir

Bence NATO zirvesinde Biden-Erdoğan arasında konuşulacak ve sonuçlandırılacak en önemli konu S400’ler olacaktır. Türkiye S400’leri aldığından beri bir türlü aktif hale getirmedi. S400’lerin iktidarı iç politikada ABD karşıtı göstermekten başka bir işlevi de olmadı. 2.5 milyar Dolar bir algı operasyonuna harcandı.

Zaten NATO zirvesinde ne olacağını ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Wendy Sherman, “Türkiye’ye alternatif sunduk, onlar tam olarak ne yapmaları gerektiğini biliyorlar” diyerek ifade etmiş, devamında; “Türkiye durumun farkında, atması gereken adımları biliyor. Nasıl bu adımların atılacağını da görüştük, karar Türkiye’nin” diyerek esasında kararı Türkiye’ye bırakmadıklarını da söylemiş.

Görüldüğü kadarı ile, ABD Türkiye’nin yol haritasını çizmiş. Salı gününden itibaren S400’ler hurdaya çıkabilir. Eğer bu öngörü gerçekleşirse, pandemi döneminde fakir halkın çok ihtiyacı olan bir kaynak daha bir algı uğruna çöpe atılmış olacak.

Salı gününden itibaren bu konuyu herkes konuşacak. Biz dört gün önceden yazalım. Umudumuz yok ama isteğimiz Erdoğan’ın Biden karşısında dik durması. Ancak Erdoğan son 19 yılın siyasi olarak en zayıf döneminde. ABD tarafından iktidarını sürdürmesine yardımcı olacak her teklife açık durumda. Bu durum stratejik olarak Türkiye’nin oldukça aleyhine.

S400’ler Azerbaycan’a Gönderilebilir

S400’ler kullanılmayacaksa depoda tutulabilir. Ancak ABD’nin bunu da kabul edeceğini sanmıyorum. Diğer bir seçenek S400’lerin başka bir ülkeye verilmesi. Bu ülkenin Azerbaycan hatta Nahcivan olacağı konuşuluyor. Azerbaycan ikna edilebilirse en uygun seçenek bu olabilir.

Türkiye S400’lere karşılık ABD’den Ne Alabilir?

S400 krizi, ABD’nin Türkiye’ye Patriot füzesi satmayı kabul etmesi ile bir sonuca ulaşabilir. Tabi S400’lere ödenen paradan daha fazla bir miktarın ödenmesi ile.  Ayrıca ABD Türkiye’yi yeniden çıkardığı F35 programına alabilir.

Uluslararası ilişkiler uzmanı Doç. Dr. Burak Bilgehan Özpek’e göre; “Türkiye’nin S400 leri aktif etmemesi ve F35 projesinden çıkarılmasının maliyeti 12 milyar Dolar”. Türkiye F35 projesinde üreteceği parçaların ihracından yılda 9 milyar dolar bekliyordu. 2.5 milyar Dolar da S400’lerin maliyeti. Ayrıca önümüzdeki 10 yılda 100 milyar Dolarlık bir zarar söz konusu.

ABD Askerlerinin Afganistan’dan Tahliye Edilmesi Türkiye’ye İhale Edilebilir

NATO zirvesinde en önemli konulardan birisi de ABD askerlerinin Afganistan’dan tahliyesi olacaktır. Bu konuda ABD’nin Türkiye’ye birçok görev vereceğini düşünüyorum. Bunlardan bir tanesi Afganistan’da ABD’nin boşalttığı alanlara Türk askerinin yerleşmesi olurken, diğeri ABD askerlerinin Türkiye üzerinden tahliyesi olacaktır. Bunun için Trabzon Havaalanı ve Sürmene’de kurulan Deniz Üssü’nün kullanılmasını ABD talep edecektir. 

ABD Jest Olarak İncirliği Boşaltabilir

Bu kadar görevi Türkiye’ye yükleyecek ABD, iktidara İncirliği kapatma hakkını tanıyabilir. Yerine Irak’ta ikame edeceği başka üslere sahip olduğundan zaten boşaltacağı İncirlik Üssü’nü AKP iktidarının kapatmasına izin vererek, önümüzdeki seçimlerde stratejik ortağına bir jest de yapabilir. İncirlik Üssü’nün kapatmış bir iktidar olarak AKP, bu sayede bir müddet daha anti-emperyalistmiş gibi davranabilir.

Dolarda Kısa Süreli Geri Çekilme Olabilir

NATO zirvesinde ABD ile yumuşama sağlanırsa pazartesi akşamından itibaren Dolarda kısa süreli geri düşüş yaşanabilir. Eğer iktidar yumuşama olacağını biliyorsa, yandaşlara bu hafta yüksek kurdan dolar satmaları haberini de geçmiş olması mümkün. Önümüzdeki haftadan itibaren satılan Dolarlar, daha fazla Dolar ile değiştirilecek ve aradaki fark aile çevresi içinde paylaştırılacak demektir. Bu işlem merkez bankası üzerinden yapıldığında da, aradaki fark önümüzdeki seçimlerde iktidarın elini rahatlatacaktır.

Sonuçta, 14 Haziran, geçmiş NATO zirvelerinden daha fazla Türkiye’yi etkileyecekmiş gibi duruyor. 14 Haziran’da çok şey değişecek. Benim merak ettiğim, ABD’nin her dediğini kabul edecek bir iktidarın Brüksel’den nasıl kahramanmış gibi döneceği.

PAYLAŞMAK İSTERSENİZ