Eskimiyen

Çevre hareketinin gücü ekranlara sığmadı…

5 Haziran Dünya Çevre günü kutlamalarına bu yıl Covid-19 salgını damgasını vurdu. Her yıl kitlesel katılımlarla alanlarda kutlanan 5 Haziran; Sinop, Samsun, İzmir, Aydın, Balıkesir-Edremit Ayvalık, Burhaniye ve Altınoluk’ta düzenlenen basın açıklamaları ve Ekoloji Birliği’nin düzenlediği sanal mitingle karşılandı.

5 Haziran Dünya Çevre günü kutlamalarına bu yıl Covid-19 salgını damgasını vurdu. Her yıl kitlesel katılımlarla alanlarda kutlanan 5 Haziran; Sinop, Samsun, İzmir, Aydın, Balıkesir-Edremit Ayvalık, Burhaniye ve Altınoluk’ta düzenlenen basın açıklamaları ve Ekoloji Birliği’nin düzenlediği sanal mitingle karşılandı.

RAPORLAMAYA DEVAM…

Birliğin basın açıklamasında Covid-19 salgınının doğa katliamları için uygun zemin yarattığına dikkat çekilerek “Halkın sokağa çıkamamasını fırsata çeviren iktidar ve şirketler ormanlarımızı, dağlarımızı, derelerimizi, tarım arazilerimizi yok etmekten geri durmadılar” denildi. Ekoloji Birliği eş sözcülerinden Coşkun Özbucak ile Nurcan Ay’ın okudukları açıklamada, Ekoloji Birliği olarak koronavirüs salgınını fırsata çeviren iktidar ve şirketlerin doğa ve yaşam alanlarına yönelik yıkım ve tahribatlarını ve verilen mücadeleleri raporlamaya devam edildiği belirtilerek ortaya çıkan listenin uzunluğunun tehlikeyi ortaya koyduğu vurgulandı.

Açıklamada, termik santrallar, kirli sanayi kuruluşları, altın/metalik madencilik, HES’ler, JES’ler, RES’ler, çarpık kentleşme ve sanayileşme, endüstriyel tarım ve hayvancılık, katil mega projeler, duble yollar ve balık çiftliklerinin havayı, suyu, toprağı ve denizleri kirlettiği, biyo çeşitliliği yok ettiği, iklim ve gıda krizine, sağlık sorunlarına ve erken ölümlere yol açtığı bilgisine yer verildi.

Ekoloji Birliği eşsözcülerinden Süheyla Doğan ile Nezahat Akişli’nin kolaylaştırıcılığını üstlendiği sanal mitinge CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, HDP İzmir Milletvekili Murat Çepni, DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, KESK eş başkanları Aysun Gezen Barış ve
Mehmet Bozgeyik, TTB Konsey Başkanı Sinan Adıyaman, EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan, Saadet Partisi’ni temsilen Mahmut Arıkan, Prof. Dr. Beyza Üstün, Prof. Dr. Kayıhan Pala, Kadın Savunması Ağı’ndan Çiğdem Çidamlı, Ekoloji Kollektifi’nden Fevzi Özlüer katıldı. Ekoloji Birliği bileşenleri ile Türkiye’nin çeşitli yerlerinden STK’lar ve doğa mücadelesinin sürdüğü Rize, Fatsa, Muğla ve Aydın’ndan köylülerin, müzisyen Ümmüşen ile Kazdağları’ndan bağlama sanatçısı Bülent Genç ve Kazdağları Sanatçı Dayanışması’ndan Mecit Ünal’ın türkülerle destek verdiği sanal miting, “Nemünasebet Sokak Müziği Grubu”nun Dünya Çevre Günü için seslendirdiği şarkı ile sona erdi.

BEDELİ TÜM CANLILAR ÖDÜYOR

Öte yandan, 5 Haziran Dünya Çevre günü Sinop, Samsun, İzmir, Aydın, Turgutlu, Balıkesir-Edremit, Altınoluk ve Burhaniye’de düzenlenen basın açıklamaları ile karşılandı.

Sinop’ta Nükleer Karşıtı Platform’un (NKP) Uğur Mumcu Meydanı’nda yaptığı basın açıklamasına Sinop CHP İl Başkanı İnan Savaş Yüksel, Sinop CHP İlçe Başkanı Mustafa Tolga Kara ve Nükleer Karşıtı Platform Yürütme Kurulu üyeleri katıldı.Samsun Çevre Platformu’nun (SAMÇEP) ‘Çevre Mühendisleri Odası Samsun Şubesi temsilciliği ile birlikte gerçekleştirdiği basın açıklamasında, “Doğaya ve çevreye karşı her davranış, geciken her önlem, verilen her zarar, yapılan her tahribat bir sarmal gibi her yeri, herkesi

etkilemektedir.  Bedel tüm insanların, tüm canlıların ödediği bir bedeldir” denildi.

Turgutlu Çevre Platformu (TURÇEP) ve bileşenlerinin katıldığı basın açıklamasında 5 Haziran’ın bir kutlamadan çok, yaratılan doğa tahribatlarına gür sesle “DUR” denilen bir mücadele günü anlamını taşıdığını vurgulandı. Açıklamada “salgın günlerinden sermayeye rant sağlamak için değil, sağlıklı yaşam ve insanlık adına ders çıkarmak için yararlanılsın” çağrısı yapıldı.

Aydın Çevre Platformu (AYÇEP) ise yaptığı basın açıklamasında, günümüzde her alanda doğaya yönelik saldırının artarak artık ekolojik yıkıma dönüştüğü vurgulandı. JES’lere karşı kararlı bir mücadele verildiği belirtilen açıklamasda, “Topraklarımızı savunmaya, yaşam alanlarımıza sahip çıkmaya devam edeceğiz!” denildi.

Dünya Çevre Günü dolayısıyla hafta boyunca etkinlikler düzenleyen EGEÇEP, Konak eski Sümerbank önünde Efemçukuru Altın Madenine karşı bir basın açıklaması düzenledi. EGEÇEP açıklamasında Efemçukuru Altın Madeninin İzmir’in içme suyunu tehdit ettiğini vurgulandı.

Balıkesir Ayvalık, Burhaniye ve Altınoluk’da düzenlenen basın açıklamalarında da Covid-19 salgınının fırsata çevrilmesine dikkat çekilerek, ekolojik yıkıma yol açan doğa tahribatlarının peşinin bırakılmayacağı belirtildi.

Ayvalık’ta, Doğuş gurubunun kentin havasını ve suyunu kirleten Pirina fabrikası önünde Ayvalık Tabiat Platformu ve Ayvalık Belediyesi’nce düzenlenen basın açıklamasında yetkililer önlem almaları için uyarıldı. 

Altınoluk’ta Antandros Parkı’nda Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği’nce gerçekleştirilen etkinlikte ise derneğin ve Ekoloji Birliği’nin basın açıklaması okundu. Altınoluk’taki etkinlik müzik dinletisiyle son buldu.

NÖBETTE 316. GÜN

Öte yandan Çanakkale-Kirazlı Balaban doğa nöbetçilerinin Kirazlı Altın ve Gümüş Madeni Proje Alanı’ndan yapacağı kitlesel basın açıklamasına yöre halkının katılımı jandarma tarafından engellendi. “Heryerkazdağları”ndan yapılan açıklamada “316 gündür Kazdağları’nda nöbette olan biz yaşam savunucuları basın açıklamamızı proje alanı kapısında gerçekleştirdik. Akabinde ise basın açıklamasına katılmak için gelen ve jandarma tarafından proje alanı kapısına geçmeleri engellenen dostlarımızla buluştuk ve ikinci kez basın açıklaması yaptık” denildi.

“Heryerkazdağları” açıklamada şunları kaydetti:

“Kazdağları’nda 316 gündür nöbet tutarak, talancı şirket Alamos Gold ve Doğu Biga madenciliğin ormanlarımızı katletmesinin önüne geçmeye çalışıyoruz. Dağlarımız, derelerimiz, ormanlarımız şirketlerin malı değildir. Onlar bizler gibi yaşam hakkı olan milyonlarca canlının yuvası, yaşam alanlarımızdır.
Karadeniz’den Akdeniz’e, Kazdağları’ndan Hasankeyf’e, Munzur’dan Kirazlıyayla’ya, Salda’dan Odtü’ye, Murat Dağı’ndan Efemçukuru’na, Kuzey ormanlarından Bergamaya tüm yaşam savunucularıyla dayanışma içinde doğamızı ne olursa olsun savunacağız!”